Łukowskie ,,mówiące  kamienie”- odkrywamy historię miasta i  mieszkańców.

    5 października uczniowie zainteresowani historią naszego miasta udali się do parku miejskiego na spotkanie z regionalistami, panią Ewą Sposób i panem Andrzejem Zdrojewskim. „Mówiące Kamienie”, które znajdują się w parku upamiętniają osoby związane z Łukowem i Ziemią Łukowską. Pomysłodawcą i inicjatorem ich ustawiania jest łukowski społecznik Andrzej Zdrojewski wspierany przez łukowskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Club Weteranów Szos, Łukowski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta. Historyk, regionalistka, pani Ewa Sposób w ciekawy sposób przybliżyła historię miasta i ludzi, którzy ją tworzyli. Uczniowie dowiedzieli się, że kamiennych pomników z pamiątkowymi tablicami  jest coraz więcej.
Do tej pory „mówiące kamienie”, jak je określa pomysłodawca przedsięwzięcia, A. Zdrojewski, poświęcono m.in. olimpijczykowi Walerianowi Skolimowskiemu, aktorce Bożenie Kurowskiej, ks. gen. Stanisławowi Brzóscei jego adiutantowiFranciszkowi Wilczyńskiemu, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Karolowi Lewitoux, księdzu Franciszkowi Salezemu Jezierskiemu – zasłużonemu publicyście czasów Sejmu Wielkiego pochodzącym z podłukowskich Gołąbek, Konstantemu Pietrzakowi, światowej klasy fizykowi, który w 1907 roku urodził się w Łukowie, powstańcom warszawskim pochodzącym z powiatu łukowskiego i inne.

  Spotkanie w parku miejskim było żywą lekcją historii, częścią programu, który został opracowany z myślą o uczniach, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania historyczne, pragną poszerzać wiedzę o swojej małej ojczyźnie .

 W wycieczce uczestniczyli: Aleksandra Szcześniak, Lena Gryczka, Hanna Rosa, Anna Sulej, Kaja Dembowska, Iga Gajo, Maja Papiewska, Dominik Maksymiuk, Dawid Maksymiuk, Wiktoria Świder pod opieką nauczyciela historii Jerzego Kołodyńskiego

Author: admin