Góry Świętokrzyskie

W dniach 11 – 12 września 2023 r. uczniowie z klasy V d i VI d  uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie pod opieką nauczycieli – Katarzyny Puszcz, Rozalii Męczyńskiej oraz dyrektor szkoły -Iwony Kmieć.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, który pozwolił uczniom na zapoznanie się z historią, zabytkami kultury i środowiskiem przyrodniczym Kielecczyzny.

Kwota dofinansowania MEN wyniosła 10 000,00 zł.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania kopalni krzemienia pasiastego czasu neolitu – Krzemionki Opatowskie. Obok kopalni oglądaliśmy zrekonstruowaną osadę neolityczną. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądało życie codzienne prehistorycznych górników.

Kolejnym punktem z programu było zwiedzanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego połączone z wejściem na Łysą Górę. Góry Świętokrzyskie są najstarszymi w Polsce, mają ciekawą szatę roślinną.. Podziwialiśmy gołoborza, na które prowadzą schody kończące się platformą widokową. Szczyt Łysej Góry stanowi jedno z  najpiękniejszych punktów widokowych w tej części kraju Zwiedziliśmy Opactwo na Świętym Krzyżu – zespół klasztorny założony przez benedyktynów, położony na Świętym Krzyżu, w Nowej Słupi. Przechowywane w nim są relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. Od 1936 klasztor zamieszkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Pierwszy dzień zakończyliśmy zakwaterowaniem w Domu Gościnnym Marysieńka w Świętej Katarzynie.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Jaskini Raj, wapiennej jaskini krasowej położonej w Chęcinach na terenie rezerwatu przyrody, która powstała ok. 30 mln lat temu. Zachwyca ona bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Podziwialiśmy tam stalagmity i stalaktyty oraz kolumny naciekowe.

Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy były ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach, którego potężne baszty górują nad okolicą. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. Dowiedzieliśmy się o historii powstania Zamku,  jego mieszkańcach i legendach związanych z tym miejscem.

Pogoda nam dopisała, humory też. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.  Będziemy mieli co wspominać.