Spektakl Teatralny „Baśnie Pana Andersena

27 marca uczniowie naszej szkoły z edukacji wczesnoszkolnej  wybrali się do Liceum im. Tadeusza Kościuszki  na spektakl Katolickiego Teatru Edukacyjnego pt.: „Baśnie Pana Andersena”.

Była to niezwykła sceniczna adaptacja kilku najpiękniejszych baśni Andersena.

Autor pełnił rolę narratora i przewodnika, który zabrał widzów w niezwykłą podróż w świat wrażeń osobistych opisywany językiem pełnym ciepła i humoru. Teatr oglądany na żywo był dla nas prawdziwą kulturalną ucztą. Piękne dekoracje, wspaniałe stroje, muzyka, gra świateł i dialog aktorów z dziecięcą publicznością – wszystko to sprawiło, iż przez ponad godzinę byliśmy w świecie fantazji, do którego zaprosił nas sam Pan Andersen i z którego nie chcieliśmy wracać. Pisarz miał pewien problem – smuciło go zbytnie unowocześnianie bajek. Ponadto sądził, iż dzieci nie znają jego twórczości. Przy okazji przypomnieliśmy sobie kilka cennych prawd. Brzydkie Kaczątko nauczyło nas, że nie wolno krytykować innych, Ołowiany Żołnierzyk pokazał nam potęgę odwagi, zaś Calineczka udowodniła, iż o wielkości świadczą: dobre serce i pokora. Przypowieścią było to, że dobro można odnaleźć w wytrwałości dążenia do celu, życzliwości dla świata, akceptacji siebie i tolerancji dla drugich, szacunku dla natury, okazywaniu współczucia i wrażliwości na cierpienie. Spektakl na długo zostanie przez nas zapamiętany i wielu z nas z chęcią sięgnie po baśnie.