Gwiazdkowa Niespodzianka

W dniu 16 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie odbyła się bardzo udana impreza pod hasłem „Gwiazdkowa Niespodzianka”. Koordynatorem i pomysłodawcą akcji był pan Sławomir Domański, wieloletni społecznik na terenie Łukowa i okolic, honorowy dawca krwi, członka Klubu HDK „Ostoja” który we współpracy z opiekunem samorządu uczniowskiego „Piatki” panią Katarzyną Sujką sprawił, że na twarzach wielu uczniów zagościł radosny uśmiech. Na uroczystość zostały zaproszone dzieci ze środowisk najuboższych lub poszkodowanych na skutek wojny na Ukrainie wraz z opiekunami . Przybyli również goście: pan Krzysztof Głuchowski-poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof Koncerewicz- Kierownik Gazowni w Łukowie, których bardzo serdecznie powitała pani Iwona Kmieć –dyrektor szkoły. Prowadząca spotkanie pani Katarzyna Sujka poprosiła pana Sławomira Domańskiego o przedstawienie historii akcji.  „Gwiazdkowa Niespodzianka” jest częścią światowego przedsięwzięcia o nazwie Operation Christmas Child zainicjowanego przez organizację Samaritans Purse z USA, w ramach którego w zamożnych krajach świata przygotowuje się paczki dla dzieci (ok. 10 mln rocznie) i przesyła do 124 krajów, w tym do Polski. W naszym kraju akcja ta została zapoczątkowana w roku 1999 i polega na przekazywaniu upominków świątecznych dzieciom, szczególnie ze środowisk najuboższych lub poszkodowanych na skutek różnych wydarzeń losowych. Na uroczystości zaprezentowała się nasza zdolna młodzież, która przygotowała krótką część artystyczną. Zebrani usłyszeli piosenkę pt.”Znów wędrujemy” w wykonaniu Amelki Skorupskiej z 8 b , podziwiali taniec Kushchy Yelyzavety z kl 8a do ukraińskiego utworu Khrystyna Soloviy – Trymai. Następnie przy akompaniamencie utalentowanej Niny Briukovej, przyjaciółki szkoły, ukraińskie uczennice z 8a zaśpiewały piosenkę “Ukraina to Ty”, oraz „Hej Sokoły”, czym porwały publiczność do wspólnej zabawy. Uczennice z samorządu uczniowskiego zatańczyły razem z panem S. Domańskim i publicznością dwa tańce: „Skrzypek” oraz „Jeruzalema”.
Kulminacyjnym punktem uroczystości był moment wręczania, przez Mikołaja, prezentów przybyłym dzieciom. Każda paczka, a było ich 50 ,to niespodzianka, pięknie zapakowana, co wzbudzało ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych. Na zakończenie imprezy były przemówienia zaproszonych gości, taniec pod kierunkiem pana Sławomira Domańskiego oraz słodki poczęstunek przygotowany przez samorząd uczniowski.
„Gwiazdkowa Niespodzianka” sprawiła, że ferie dla niektórych dzieci rozpoczęły się z prezentem w ręku, a radosna atmosfera imprezy na długo zostanie w pamięci wszystkich gości.

Katarzyna Sujka
Author: admin