Warsztaty artystyczne

„ Twórczość dziecka ma swoistą wartość,
która może stanowić żyzne podłoże dla nauczania i wychowania”.

Celestyn Freinet

Twórczość plastyczna odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka i jest jedną z ważniejszych form działalności w wieku przedszkolnym. Sztuka pełni między innymi funkcję zabawową, poznawczą i wychowawczą, która dotyczy osobowości dziecka. Praca umysłu w połączeniu z pracą rąk sprawia, że zajęcia artystyczne stają się ważnym, niewerbalnym środkiem poznawania otaczającej rzeczywistości.
W grupie 0„A” odbyły się warsztaty artystyczne, które przeprowadziła pani Magda Mateńko – tym razem z wykorzystaniem kolorowej masy sodowej. Rozpoczynając zajęcia, pani Magda przedstawiła dzieciom różnokolorowe masy i pokazała możliwości tworzenia różnych motywów. Dzieci miały możliwość mieszania samodzielnie produktów, wybierania sobie koloru masy i wzoru foremki. Zaczęła się praca –przedszkolaki wałkowały, tworzyły fantazyjne wzory za pomocą foremek, za pomocą specjalnych przyrządów kreśliły wzory na masie, wycinały, doklejały, ozdabiały motywami wiosennymi. „Zerówiaki” miały prawdziwą ucztę, bawiąc się masą sodową. Przeżywały różne doświadczenia zmysłowe. Zabawa plastyczna wyzwalała emocje i uczucia. Efekt końcowy był imponujący. Wszyscy zachwycali się własnymi wytworami.
Chociaż nasze prace były słone, wyglądały słodko. Serdecznie dziękujemy pani Magdzie za poświęcenie nam swojego czasu. Czekamy na kolejne, tak interesujące warsztaty.

Organizator: G.Jabłońska