Witaj majowa jutrzenko

30 kwietnia 2024 r. odbyła się uroczysta akademia poświęcona trzem świętom majowym: 1 Maja – Świętu Pracy, 2 Maja – Dniu Flagi i 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Uczniowie z klas II c, VI c, VII d  korzystając ze źródeł historycznych przygotowali montaż słowno-muzyczny obejmujący najważniejsze informacje dotyczące tych szczególnych dla kraju dni. Święto Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku. 2 maja jest świętem, który ma wyrażać szacunek dla symbolu Polski, jakim jest flaga. Biel i czerwień to od stuleci symbole polskiej tożsamości narodowej, które są z nami w chwilach radości, wzruszeń i zadumy, ale również w chwilach trudnych. Przypomniano również  historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja: 233 lata temu, 3 maja 1791 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znaną jako Konstytucja 3 maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – nowoczesną ustawą zasadniczą normującą ustrój państwowy. Dzień 3 maja został ogłoszony świętem narodowym już dwa dni po jej uchwaleniu. Wiedzę historyczną uzupełniły piosenki w wykonaniu szkolnego chóru:”, „Pieśń Konfederatów Barskich”,  „Witaj majowa jutrzenko”,  „Jest taki kraj” i „Biel i czerwień”.

Apel przygotowany pod kierunkiem Jerzego Kołodyńskiego, Magdaleny Parzyszek, Andrzeja Hryciuka oraz Agaty Cabaj i Grażyny Sawickiej – dekoracja.