OBCHODY TYGODNIA JĘZYKA POLSKIEGO

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

Mikołaj Rej

OBCHODY TYGODNIA JĘZYKA POLSKIEGO

przypada na 21 lutego (środa).

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego (wówczas wschodni Pakistan). Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

Zespół polonistów przygotował następujące zadania:

• uczniowie kl. IV przygotują piękną recytację utworu Czesława Miłosza „Droga” lub „Ganek”. Czas wykonania do 29.02.24 r.
  • uczniowie kl. V przygotują przekład intersemiotyczny (rysunek A4/A3 technika dowolna) do wybranego wiersza Czesława Miłosza. Czas wykonania do 23.02.24 r.
  • uczniowie kl. VI wykonają gazetkę ścienną na korytarzu (126-132) „Życie i twórczość Czesława Miłosza”. Każdej klasie VI zostanie przydzielona część tablicy. Czas wykonania do 23.02.24r.
  • uczniowie klas VII-VIII przygotują prezentację multimedialną
  • „Życie i twórczość Czesława Miłosza”. Czas wykonania do 23.02.24r.