„Nasze rady na odpady”

Projekt ekologiczny dla klas I – III realizowany przez świetlicę szkolną.

W dniach 27.11 – 19.12.2023r. realizowany był projekt ekologiczny, którego celem było:

1. Podniesienie świadomości ekologicznej dzieci
  2. Propagowanie ekologicznego stylu życia
  3. Wprowadzenie uczniów klas I – III w zagadnienia związane z segregacją śmieci
  4. Zachęcenie do twórczego myślenia na temat ponownego zastosowania odpadów.

27 listopada uczniowie klas pierwszych (trzy grupy 54 uczniów ) wzięli udział w warsztatach plastycznych „Cudeńka z papierowych rolek”. Działania plastyczne poprzedzone zostały obejrzeniem krótkiego filmu edukacyjnego „ Segregujemy śmieci”, pogadanką i sprawdzenie opanowania wiedzy poprzez właściwą segregację odpadów. Autorzy najciekawszych prac zostali wyróżnieni.

Kolejnym zadaniem projektu był konkurs plastyczny „Coś z niczego” dla uczniów klas II (po 3 uczniów z każdej klasy). Przed rozpoczęciem pracy uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki na temat segregacji śmieci, wspólnie wyjaśniliśmy pojęcie recyklingu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zabawki, pojazdu, przedmiotu codziennego użytku dowolną techniką plastyczną z wykorzystaniem surowców wtórnych:  makulatury, plastiku, tkanin, puszek. Komisja w składzie : pani dyrektor Małgorzata Wojciechowska, wychowawcy świetlicy panie Agata Cabaj, Magdalena Prokopowicz oceniły wykonane prace i przyznały:

I miejsce Aleksandrze Nurzyńskiej kl. II b

II miejsce Karinie Leczkowskiej kl. II c

III miejsce Julii Domżalskiej kl.II c i Szymonowi Sowińskiemu kl. II b

4 grudnia przedstawiciele klas III (po 3 z każdej klasy) wzięli udział w teście ekologicznym. Na wstępie przypomnieliśmy podstawowe wiadomości dotyczące ekologii na poziomie klasy III ze szczególnym uwzględnieniem informacji dotyczącymi segregacji odpadów i abc ekologa.

Uczniowie rozwiązywali test wyboru składający się z 15 pytań.

Bezbłędnie zadanie wykonali i zdobyli I miejsce:

Adam Woliński uczeń kl. III c i Daniel Rzążewski z klasy III a,

II miejsce zajął Antoni Białach kl. III a, a III miejsce zdobyli Aleksander Kubiak kl. III a i Piotr Głuchowski kl. III b

8 grudnia odbyła się Ekologiczna Świetlicowa Olimpiada Sportowa. W zabawie wzięły udział dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. Zabawa poprzedzona była pogadanka na temat właściwego segregowania odpadów, wytłumaczenie pojęcia recykling, przypomnienia dekalogu ekologa.

Konkurencje olimpijskie (zabawy ruchowe na wesoło) przeprowadzone zostały z wykorzystaniem surowców wtórnych: makulatury (kartonów, pudełek, gazet, papieru), plastiku ( butelek po napojach).

Chętne dzieci rywalizowały w zespołach ( trzy ośmioosobowe drużyny – 24), pozostali ( 14) kibicowali drużynom.

Odbyły się następujące konkurencje:

1. Turlanie do celu rolki po papierze toaletowym  za pomocą laski,

2. Rzut do celu – papierowa tarcza z otworami – kulką z gazety.

3. Bieg z przeszkodami – pokonanie tuneli z pudeł kartonowych, bieg w workach,

4. Przejście z pudełkiem po pizzy na głowie.

Dnia 19 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji projektu, na którym gościliśmy panią Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sylwię Łukaszewską – Gajdę i panią wicedyrektor Małgorzatę Wojciechowską. Nagrody ufundował Burmistrz Miasta Łuków.

Koordynatorem projektu była Agata Cabaj.

Author: Magdalena Prokopowicz