OBCHODY TYGODNIA JĘZYKA POLSKIEGO

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

Mikołaj Rej

OBCHODY TYGODNIA JĘZYKA POLSKIEGO

przypada na 21 lutego (wtorek).

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego (wówczas wschodni Pakistan). Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

Zespół polonistów przygotował następujące zadania:

• Uczniowie klas IV-VIII wybierają dowolny wiersz Wisławy Szymborskiej i przepisują go ręcznie na dużym brystolu. Przepisany wiersz stanowi centralny element gazetki ściennej o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej wykonanej w klasie. Czas wykonania: do 20.02.2023 r.
  • Uczniowie klas VII-VIII przygotowują prezentację multimedialną o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej. Prace przekazujemy do nauczycieli języka polskiego. Czas wykonania: do 17.02.2023 r.
  • Uczniowie klas VI wykonują samodzielnie zdjęcie i dołączają do niego, odpowiedni cytat, pochodzący z wierszy Wisławy Szymborskiej. Format pracy A4. Wydruk na sztywnej kartce. Czas wykonania: do 17.02.2023 r.

Przykład

Natura świata - Darmowe kartki elektroniczne
  • Uczniowie klas IV-V przygotowują grę planszową JĘZYK POLSKI NA WESOŁO. Praca powinna sprawdzać wiedzę ucznia z gramatyki, ortografii oraz interpunkcji języka polskiego. Forma plastyczna dowolna. Ważny jest pomysł, poprawność haseł, wykonanie estetyczne pracy. Czas wykonania: do 20.02.2023 r.

Przykład

• Najlepsze prace zostaną nagrodzone oceną celującą z języka polskiego.

Prosimy wychowawców o mobilizację wychowanków i pochwałę w dzienniku dla najbardziej aktywnych uczniów.

Powodzenia!