Książka „leczy”

14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii.

Biblioterapia to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, oglądanie i słuchanie adaptacji utworów literackich. Jej celem jest kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia dziecku trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, daje szansę nabrania wiary w siebie, wpływa pozytywnie na stany emocjonalne.

W naszej szkole, od listopada takie zajęcia prowadzi p. Aldona Nowicka. Program terapeutyczny „Książka leczy – biblioterapeutyczne działanie książek”, przeznaczony jest dla uczniów kl. I –III. Jego głównym celem jest zapobieganie tworzeniu się sytuacji trudnych oraz realizowanie potrzeb wynikających z wieku rozwojowego. Na zajęciach z biblioterapii realizowane są takie tematy jak: poznawanie siebie, poznawania świata i rozumienie go, wzmocnienie motywacji do uczenia się, radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami, pomoc w procesie rozwojowym, przygotowanie do pełnienia ważnych ról i pomoc w pokonywaniu problemów.