„Szkoła pamięta 2022”

„(…) Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił (…)”.

Wisława Szymborska

Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”.

Dzisiejsza,nietypowa lekcja historii naszego regionu zostanie długo w naszej pamięci. Koordynatorami akcji „Szkoła Pamięta” w naszej szkole byli, Pan Jerzy Kołodyński – nauczyciel historii oraz Pani Małgorzata Dadacz – nauczyciel wychowania fizycznego będącą jednocześnie opiekunem Samorządu Uczniowskiego.„Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii Polski. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci nie tylko o bohaterach narodowych, ale także o tych lokalnych, którzy są związani z historią naszego regionu. Dlatego we wrześniu spotkaliśmy się z łukowskim poetą panem Janem Januszem Jastrzębskim. Ponadto uczniowie naszej szkoły przygotowali gazetkę upamiętniająca postaci historyczne z naszego regionu. Znaleźli się na niej miedzy innymi Henryk Sienkiewicz, Bronisław Chąciński, Franciszek Maklakiewicz, Wacław Rejmak.

Uczniowie, oprócz przygotowanej gazetki, udali się na łukowski cmentarz, gdzie w ciszy, zadumie i skupieniu zapalili znicze na narodowych mogiłach oraz grobach nauczycieli naszej placówki. Wizyta na cmentarzu była duchowym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Tak uczczono pamięć o tych, którzy od nas odeszli.