Godzina wychowawcza w klasie 7a

Czym jest odpowiedzialność.

Na zajęcia zaprosiliśmy Panią Pedagog Danutę Dybciak – Bocian.

Jak duży wpływ mamy na otaczającą nas rzeczywistość? Co może nam pomóc to sobie unaocznić? Na odpowiedzialność można patrzeć globalnie i lokalnie. Czasem wydaje nam się, że nie mamy wpływu na to, co dzieje się „na górze” lub na to, co ma miejsce na szeroką skalę. Możemy nawet czuć się bezradni wobec wielu społecznych problemów. Czy tak musi być?

Na zajęciach uczniowie, podczas ćwiczeń rozwijali postawę zaufania i odpowiedzialności za drugą osobę. Oglądając miniwykład dowiedzieli się, czym jest odpowiedzialność – jako wartość i postawa. W trakcie grupowej aktywności uczniowie będą analizowali ważne problemy społeczne w kontekście tzw. kręgów odpowiedzialności: od najdalszej do najbliższej strefy wpływu. Dzięki temu wyraźniej dostrzegają także własne pola wpływu. Dzięki zadaniu domowego utrwalili sobie umiejętność analizy problemów pod kątem odpowiedzialności za nie.