ORGANIZACJA „EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW”

INFORMACJA DLA WYCHOWAWCÓW –

W dniu 26.09.2021 (niedziela) odbędzie się

Europejski Dzień Języków Obcych. W naszej szkole będziemy go obchodzić 28.09.2021

Prosimy klasy i wychowawców o aktywne włączenie się w obchody.

W tym dniu zaplanowano następujące działania:

1. Konkurs wiedzy o językach obcych dla klas -V-VI  – odpowiedzialna: R. Męczyńska

Każda klasa wyznacza wyznaczyć 2 osoby do udziału w konkursie, który odbędzie się w dniu 28.09. Dokładna godzina i nr sali zostaną podane 27.09

• Przedstawianie podanego kraju – odpowiedzialne: M. Tuchowska

Każda klasa I-VIII  otrzyma wylosowaną wcześniej nazwę kraju. (Ze względu na COVID-19, nie odbędzie się typowe losowanie, tylko nauczyciel wylosuje klasom kraje). Do dnia 28.09 czyli szkolnych obchodów Dnia Języków Obcych każda klasa przygotuje:

przebranie w kolorach narodowych wylosowanego kraju (kl. I-VIII)

flagę na drzwi pracowni (kl. II-IV)

plakat na drzwi klasy zawierający nazwę kraju, jego stolicę, flagę i/ lub godło, 3 słowa w danym języku (można wykorzystać tłumacza Google) (kl. V-VIII),

W dniu 28.09.2018 uczniowie każdej klasy przychodzą do szkoły ubrani w barwy wylosowanego kraju (kl. I-VIII) i przytwierdzają do drzwi swoich pracowni przygotowane flagi (kl. II-IV) lub plakaty (kl. V-VIII).

• Konkurs plastyczno-językowy dla uczniów klas I-III „Colourful and amazing sports – barwne i niesamowite dyscypliny sportowe”– odpowiedzialny: M. Rychta.

Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastyczno – językowej w formacie A4 (blok rysunkowy), w której zostanie zaprezentowana, dowolna dyscyplina sportowa. Praca musi zawierać tytuł tzn.: nazwę dyscypliny sportowej w języku angielskim. Nazwa musi być napisana własnoręcznie,  poprawnie i atrakcyjnie –  np. czcionką o ciekawych kształtach i kolorach. Praca może być wykonana przy pomocy różnych technik (kredki, flamastry, farby, wydzieranki, wyklejanki itp…)

Na pracy powinny się znaleźć wszelkiego rodzaju grafiki, rysunki, ozdoby, które podkreślają lub nawiązują do wybranej dyscypliny sportowej. Jedna osoba może wykonać maksymalnie 1 pracę. Prace proszę zdawać do nauczycieli języka angielskiego. TERMIN WYKONANIA PRAC: DO 28 WRZEŚNIA Spośród wszystkich prac Jury wyłoni zwycięzców. Przyznane zostaną okolicznościowe nagrody za I, II i III miejsce na każdym poziomie klasowym.  Jury podczas oceny będzie brało pod uwagę estetykę wykonania pracy, pomysłowość oraz samodzielność. Dopuszczalne jest przyklejanie elementów drukowanych, np. wdzierek z gazet lub ulotek – jednak wartość pracy podnosi własnoręczne wykonanie rysunków.

• Konkurs smartfonowy Kahoot  „Jedna Europa – wiele  kultur” odpowiedzialna D. Rychta

konkurs  przeznaczony dla uczniów kl. IV-VIII.

Konkurs ma na celu sprawdzenie wiedzy uczniów na temat krajów w Europie, ich kultury i języków

Uczniowie chętni do udziału w konkursie przychodzą w dniu 28.09 (Dokładna godzina i nr sali zostaną podane 27.09) z telefonem komórkowym (konieczny dostęp do Internetu) i odpowiadają na pytania kwizowe.

• Konkurs “My Favourite European Language”. Prezentacja multimedialna.  – odpowiedzialna M. Tuchowska, Janina Kiewel, Patrycja Głowacka

Każdy chętny uczeń do poniedziałku 27.09.2021r. do godz 22.00 wysyła przygotowaną samodzielnie prezentację Power Point dotyczącą ulubionego języka obcego z Europy na mail pani_od_anglika@o2.pl. Prace wysłane po terminie nie będą brane pod uwagę.

Wymagania:

Co najmniej 10 slajdów przedstawiających dany język, z jakiej rodziny języków pochodzi, trochę historii, kraje w których obowiązuje, ciekawostki, itp.

Oceniane będą: poprawność, pomysłowość wykonania, efekt końcowy wizualny.

Wyniki zostaną ogłoszone 28.09.2021

Najlepsze prace zostaną zamieszczone na stronie szkoły

Możliwe jest wykonanie pracy w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim

• Fraszka/wierszyk na w tematyce „Po co uczę się języków obcych?” M. Tuchowska

Każdy chętny uczeń do poniedziałku 15.00 27.09.2021r. dostarcza organizatora samodzielnie napisany wiersz/fraszkę lub przesyła go na email pani_od_anglika@o2.pl. Prace wysłane po terminie nie będą brane pod uwagę.

Wymagania:

Co najmniej 4 wersy

Rymy dowolne

Praca w języku polskim

Wyniki zostaną ogłoszone 28.09.2021

7.      Przygotowanie biblioteczki – p. Marcin Rychta / Będzie istniała możliwość wypożyczenia książek lub prasy prezentowanej w biblioteczce – osoby zainteresowane chęć wypożyczenia powinny zgłosić do p. Marcina Rychty

W konkursach przewidziane są upominki i dyplomy.