PASOWANIE NA CZYTELNIKA

pasowanie

Dnia 25 lutego 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na samodzielnych czytelników. Każda z klas zaproszona została na innej lekcji.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Uczniowie zapoznani zostali z regulaminem biblioteki i czytelni, a następnie wzięli udział w ciekawych zajęciach czytelniczych. Główna bohaterka – książka przedstawiła uczniom swe prośby w formie wiersza. Dzieci poznały zalety czytania, a także zasady dbania o książki. Uczniowie poznali budowę książki oraz dowiedzieli się co zawiera okładka.

Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.

Spotkanie odbyło się w miłej, radosnej atmosferze. Uczniowie byli niezwykle aktywni. Doskonale zrozumieli zasady i potrzebę poszanowania książek, poznali także zasady zachowania się w bibliotece oraz nabyli umiejętność wypożyczania zbiorów. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszoklasista otrzymał zakładkę do książki ufundowaną przez Radę Rodziców naszej szkoły. Włączenie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników to ważne wydarzenie. Dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania oraz poszerzania swej wiedzy, którą mogą nabyć poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.

Uroczystość prowadziła Lidia Grzeczyńska.