ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLNYCH KONKURSACH Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w listopadzie w 1999r. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego przygotowali konkursy, w wyniku których zostanie wyłoniony: Mistrz Ortografii, Mistrz Gramatyki, Mistrz polskiej gramatyki z innego kraju, Prymus Frazeologii.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z kl. IV- VIII do wzięcia udziału w następujących konkursach:

1.„Jestem mistrzem ortografii”-szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV-V.

Konkurs w formie testu online na platformie Teams odbędzie się we wtorek , 23.02.2021r. o godz. 14.30.

2. Szkolny Mistrz Gramatyki – konkurs językowy dla uczniów kl. VI.

– Zgłoszenia przyjmuje p. Agnieszka Łazuga za pośrednictwem dziennika elektronicznego do 19.02.2021r. (piątek).

– Test odbędzie się online na Platformie Teams w poniedziałek, 22.02.2021r. o g. 15.00

3. Mistrz polskiej gramatyki – konkurs językowy dla uczniów cudzoziemskich z klas VI.

– Test obędzie się online na Platformie Teams w poniedziałek, 22.02.2021r. o g. 15.00

4. „Prymusi Frazeologii” – szkolny konkurs frazeologiczny dla uczniów klas VII – VIII.

– Zgłoszenia przyjmuje p. Dorota Radczuk lub p. Agata Zakrzewska za pośrednictwem dziennika elektronicznego do 19.02.2021r. (piątek).

SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO

Konkurs organizowany jest w ramach szkolnych obchodów

Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

1. Adresaci konkursu: uczniowie kl. VI.

2. Cele konkursu:

– wyłonienie szkolnego „Mistrza Gramatyki” oraz „Mistrza polskiej gramatyki z innego kraju”;

– rozpowszechnianie wiedzy polonistycznej z zakresu gramatyki oraz inspirowanie i dalszy rozwój zainteresowań ojczystym językiem;

– odkrywanie talentów polonistycznych;

– uwrażliwienie na piękno języka polskiego;

– włączenie się w szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

3. Forma: test wiedzy online.

4. Termin: 22.02.2021 r. (poniedziałek), godz. 15.00, platforma Teams.

5. Zakres materiału:

– odmienne i nieodmienne części mowy,

– części zdania,

– rodzaje wypowiedzeń,

– podstawowe pojęcia z fonetyki: głoska, litera, sylaba, samogłoska, spółgłoska.

– określanie form gramatycznych wyrazów,

– wskazywanie błędnych form w podanych wypowiedzeniach.

6. Tytuł „Mistrza Gramatyki” i „Mistrza polskiej gramatyki z innego kraju” otrzymuje osoba, która uzyska największą liczbę punktów za rozwiązanie testu.

Podsumowanie konkursu i wyłonienie laureata odbędzie się w czwartek, 25.02.2021 r.

SZKOLNEGO KONKURSU FRAZEOLOGICZNEGO

Prymusi Frazeologii ’’

Konkurs organizowany jest w ramach szkolnych obchodów

Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

1.Adresaci konkursu: uczniowie kl. VII – VIII.

2.Cele konkursu:

• rozwijanie zainteresowań językiem polskim,
  • doskonalenie sprawności językowej.
  • propagowanie wśród uczniów znajomości frazeologizmów,
  • zachęcanie uczniów do doskonalenia umiejętności językowych,
  • pogłębianie zainteresowań, poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów,
  • uwrażliwienie na piękno języka polskiego;

3.Regulamin konkursu:

• Forma: test wiedzy online.
  • Zgłoszenia – do dnia 19.02.2020 r. do p.D.Radczuk i p.A.Zakrzewskiej
  • Termin konkursu: 22.02.2020 r.( poniedziałek),godz. 15.00
  • Tytuł „ Mistrza Frazeologii” otrzymuje osoba, która uzyska największą liczbę punktów za rozwiązanie testu.

4. Zakres materiału:

Konkurs obejmuje następujące umiejętności i wiedzę:

• znajomość, rozumienie i poprawne posługiwanie się frazeologizmami,
  • rozpoznawanie źródeł frazeologizmów (np. Biblia, mitologia, literatura, język potoczny),
  • dostrzeganie i poprawianie błędów frazeologicznych.

5.Zalecana literatura: podręcznik do języka polskiego, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy.

Szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów kl. IV-V

JESTEM MISTRZEM ORTOGRAFII

Ideą konkursu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i wziąć udział w międzyklasowej rywalizacji.

Cele konkursu:

1. Rozbudzanie zainteresowań pięknem naszego języka ojczystego.
  2. Kształcenie wśród uczniów umiejętności ortograficznych.
  3. Integracja uczniów klas IV.
  4. Popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień u uczniów.
  5. Zachęcanie uczniów do zdrowej rywalizacji.
  6. Wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za napisane słowo.

Zakres materiału:

• Zasady ortograficzne z:

– „ó” wymienne/niewymienne,

– „ż” wymienne/niewymienne,

– „rz” wymienne/niewymienne,

– „ch” wymienne/niewymienne,

– wyjątki.

• Stosowanie zasad ortograficznych w praktyce.
  • Znajomość polskiego alfabetu.

REGULAMIN:

1. Zainteresowani uczniowie zgłaszają udział w konkursie do pani Iwony Dorosz-Gałach lub pani Doroty Nurzyńskiej do 19.02. (piątek) za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
  2. W konkursie biorą udział uczniowie klasy IV-V ( po 4 osoby z każdej klasy). Jeśli frekwencja uczestników będzie wysoka, wówczas możliwe jest przeprowadzenie konkursu w dwóch etapach: I etap – online; II etap – stacjonarnie w szkole (forma testu).
  1. Forma konkursu: test online na platformie Teams (każdy uczeń, biorący udział w konkursie, zostanie dołączony do powołanego oddzielnie zespołu). Termin: wtorek, 23.02.2021r., godz. 14.30
  1. Konkurs odbędzie się online na platformie Teams.
  1. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 25.02.2021 r.

Organizatorzy: