BohaterON – włącz historię! w naszej szkole


Ogólnopolski projekt historyczny realizowany jest w naszej szkole po raz drugi. Projekt ma za zadanie edukować młodych Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. W ubiegłym roku szkolnym przygotowaliśmy pocztówki, które zostały przekazane Powstańcom. https://sp5lukow.pl/2019/11/05/bohateron-w-naszej-szkole/

Tegoroczna akcja miała inny przebieg ze względu na naukę zdalną spowodowaną pandemią wirusa Covid – 19. Wzięli w niej udział uczniowie kl. VI b ze szkolnego koła historycznego. Spotkania odbywały się na platformie Teams. Na zajęciach omawiana była problematyka Powstania Warszawskiego, oraz sposób upamiętnienia i uhonorowania jego uczestników. Organizatorzy, Fundacja Rosa” i „Sensoria” z Wrocławia, zaproponowali w tym roku szkolnym przygotowanie wspólnej kartki z życzeniami. Opracowanie tekstu życzeń, rozmowy o tragicznych wydarzeniach okresu powstania, były lekcją, która na długo pozostanie w pamięci uczestników projektu.

Wierzymy, że takie drobne gesty, jak przesłanie życzeń sprawi, że adresaci – Powstańcy Warszawscy – będą wiedzieli, że pamiętamy o Nich. Oprawione życzenia zostały wysłane do Organizatorów.

Drodzy Powstańcy

My, młodzi Polacy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie, pamiętamy o Was i dziękujemy za odwagę, odpowiedzialność za Ojczyznę, honor, wolność. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za Czyn Powstańczy, bez Waszego poświęcenia Polska nie byłaby na pewno taka sama. Daliście nam swoją heroiczną odwagą nadzieję, że patriotyzm, Ojczyzna to ponadczasowe słowa. Chwała Bohaterom!!!

Cieszymy się, że z nami jesteście. Życzymy Wam w tym trudnym dla Polski i świata czasie dużo zdrowia, wytrwałości, nadziei na zmianę, na lepsze.

Uczniowie z koła historycznego Szkoły Podstawowej nr 5 im. gen. W. Sikorskiego w Łukowie

Koordynator szkolny projektu edukacyjno – patriotycznego BohaterOn – włącz historię!  –Jerzy Kołodyński

Author: admin