Poznaj Unię Europejską

9 maja obchodzony jest Dzień Unii Europejskiej  jest to dzień, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Wczoraj mogliście obejrzeć filmiki mówiące o tym, czym jest Unia, po co jest. Przypomnijmy sobie trochę wiadomości.

Co to jest Unia Europejska? Unia to inaczej związek, spółka. Powstała ona na mocy traktatu z Maastricht. „ Niniejszym Traktatem Wysokie Umawiające Strony ustanawiają między sobą Unię Europejską(…)Niniejszy traktat wyznacza nowy etap w procesie tworzenia coraz ściślejszego związku między narodami Europy , w którym decyzje podejmowane są jak najbliżej obywateli”

Stolica Belgii-Bruksela nazywana jest stolicą całej Unii Europejskiej. Jest tak dlatego, że znajdują się tam siedziby wielu ważnych instytucji. Tam mieści się Parlament Europejski, Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej.

Flaga (źródło www.edux.pl) 8 grudnia 1955 r. Rada Europy przyjęła oficjalną flagę – 12 gwiazd w miejscu godzin na tarczy zegara na chabrowym tle. Gwiazdy świecące na błękitnym niebie mogą symbolizować ludy Europy, zamknięty krąg – ich jedność. Liczba 12 pozostaje niezmienna i może być odbierana jako doskonałość i pełnia, godziny zegara, miesiące, znaki zodiaku, liczba apostołów.
  Hymnem Unii Europejskiej jest „Oda do radości” z finału IX Symfonii Ludwika van Beethovena

Czy wiecie, że Unia Europejska ma swoją maskotkę? Jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą.Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.

Źródło : polskaturystyczna.pl

Wirtualne puzzle Syriusz maskotka Unii Europejskiej

Kolorowanka  Syriusza i  szybki quiz  o Unii Europejskiej do pobrania

I jeszcze wycieczka po 28 stolicach Unii