3 Łukowska Grunwaldzka Drużyna Harcerska
3 ŁGDH powstała w roku szkolnym 1999/2000. Pierwszą drużynową była pani Małgorzata Kwaśniak. W 2002 r. funkcję drużynowego przejął Dominik Sadowski, a p. M. Kwaśniak pozostała opiekunem drużyny. W tym też roku drużyna wstąpiła do Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.
W dniu 29.04.2004 r. nastąpiło nadanie drużynie imienia Michała Kamińskiego jr. (do dzisiaj ten dzień jest świętem naszej drużyny). W 2004r. drużynową 3ŁGDH została Joanna Sypiańska, a opiekunem – p. Barbara Walczak. Rok później opiekunem została p. Joanna Bartmańska. W roku 2006 drużyna otrzymała tytuł Drużyny Grunwaldzkiej i stała się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.
Działanie drużyny to nie tylko udział w cotygodniowych zbiórkach, które odbywają się w środy w godz. 1600 – 1730.
Drużyna uczestniczy w zlotach i zimowiskach organizowanych przez Komendę Hufca ZHP Łuków, biwakach oraz Zlocie Drużyn Grunwaldzkich. Co roku na wiosnę organizujemy pieszą wycieczkę do rezerwatu Jata. Bierzemy udział w akcjach: Światełko Betlejemskie, warty z okazji świat narodowych. Współpracujemy z 72 ŁGDHS, 55 ŁGDH oraz 2 ŁGZ.
Patron drużyny
Kamiński Michał junior
Michał Kamiński jr urodził się 2 stycznia 1902r. w Łukowie. Uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie (obecnie Liceum Ogólnokształcące). Uczył się również w szkole muzycznej w Łukowie. Mieszkał w budynku ówczesnego kina „Corso” (obecnie kino „Oaza”). Był odważny i wytrwały.
W wieku 12 lat samodzielnie, autostopem dotarł z Łukowa do Petersburga, gdzie mieszkała jego ciotka. Zwiedził również Kaukaz.
W 1929, gdy zmarł jego Ojciec, przejął po nim prowadzenie pracowni termoplastyczno – zoologicznej. Jeszcze przez szereg lat po II wojnie światowej zajmował się, początkowo częściej, a później dorywczo preparowaniem zwierząt, ptaków itp. Eksponaty z jego pracowni zasilały pracownie szkolne w Łukowie i w powiecie. Był poliglotą; znał język angielski, rosyjski, niemiecki i francuski. 10 lipca 1929 r. ożenił się z Anną Potasińską.
W czasie II Wojny Światowej pomagał dzieciom, partyzantom i Żydom. Był także zapalonym myśliwym. W 1945 roku założył Kółko Myśliwskie. Jeździł na polowania do lasów w okolicy Sarnowa, Radoryża – Smolany, Burca i Okrzeji. Po II wojnie światowej w 1946 r., gdy reaktywowano w Polsce stowarzyszenie łowieckie, był głównym inicjatorem założenia powojennego związku łowieckiego na terenie powiatu łukowskiego. Jednak nade wszystko dał się poznać jako działacz społeczny, regionalista i korespondent, biorący czynny udział w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym miasta Łukowa i Ziemi Łukowskiej. Organizował lub był współorganizatorem stowarzyszeń, imprez kulturalnych, sportowych i innych. Był inicjatorem odbudowy spalonego w 1944 r. budynku Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Ogniwo” oraz członkiem Rady Społecznej Powiatowego Domu Kultury. Współorganizował w 1947 r. Towarzystwo Miłośników Sztuki oraz działał we władzach tego Towarzystwa. Należał do Koła Miłośników Historii Łukowa i Ziemi Łukowskiej, powstałego z inicjatywy Leona Klimeckicgo w 1956r. Koło to przystąpiło do organizowania Muzeum Ziemi Łukowskiej. Wiele pracy w jego urządzenie włożył obok Klimeckiego także Michał Kamiński. Został wybrany do pierwszych władz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej, powstałego w 1957r. na Zjeździe Wychowawców i Wychowanków Łukowskich Szkół Średnich. Założył i prowadził „Chór myśliwych”. którego występy cieszyły się dużym powodzeniem. Komponował też pieśni o tematyce łowieckiej.
Michał Kamiński będąc korespondentem pisał artykuły do prasy lokalnej, m. in. Do „Życia Podlasia” czy „Sztandaru ludu”. Towarzystwo Przyjaciół Sztuki brało udział w organizacji w 1949 r. czterech wystaw, w tym sztuki starożytnej oraz przemysłu i sztuki Ziemi Łukowskiej. O tej ostatniej ukazał się jego artykuł w „Życiu Podlasia”. W 1944 roku został wybrany na radnego pierwszej po wyzwoleniu Miejskiej Rady Narodowej.
Michał Kamiński zmarł 31 stycznia 1959 roku, w wieku 57 lat. Na jego pogrzebie 3 lutego przemawiał m. in. dr Ryszard Kaszubski – lekarz, społecznik. Michał Kamiński został pochowany na cmentarzu w Łukowie obok Ojca.
Rok-2014.pdf (1285 pobrań ) Rok-2013.pdf (1279 pobrań ) Rok-2012.pdf (1231 pobrań ) Rok-2011.pdf (1259 pobrań ) Rok-2010.pdf (1278 pobrań )