Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci
Wisława Szymborska
27 października uczennice z klasy VI c udały się na cmentarz św. Rocha aby odwiedzić groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły, mogiły żołnierzy i harcerzy poległych w czasie drugiej wojny światowej, pomnik Krzyż Katyński, grób powstańców styczniowych, grób zasłużonej dla naszego miasta rodziny Majewskich . Uczennice poznały również historię grobowca młodej studentki Uniwersytetu Lwowskiego Ireny Majmeskuł, która zginęła w pierwszych dniach wojny w naszym mieście, w zbombardowanym domu rodziny Kiernickich. Na naszym cmentarzu jest również mogiła młodego kompozytora Franciszka Maklakiewicza. Ranny pod Gołaszynem, zmarł w szpitalu św. Tadeusza w Łukowie.
Historyczny spacer tuż przed Świętem Zmarłych miał na celu podtrzymanie pamięci o osobach i wydarzeniach ważnych dla historii lokalnej i ogólnopolskiej. Odbywa się to w okresie, w którym wspominamy naszych bliskich To już ponad dwadzieścia lat jak zapoczątkowana została tradycja odwiedzania, z kolejnymi rocznikami uczniów, cmentarza św. Rocha. Od 2022 roku jest to w naszej szkole akcja pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Samorząd Uczniowski SP nr 5 zbiera znicze, które są zanoszone przez uczniów na lokalne cmentarze – miejsca pamięci. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
W akcji #SzkołaPamięta 2023 udział wzięły Paulina Zemło, Jagoda Sulej, Maria Rubacha, Anna Krasuska, Nicola Kachniarz, Amelia Siwiak i Nikola Nurzyńska
Opiekunowie: Jerzy Kołodyński, Andrzej Hryciuk