W dniach 4 – 6 maja 2023 r. uczniowie z klas Vc, VIa i VIb pod opieką nauczycieli Danuty Dybciak-Bocian, Agaty Zakrzewskiej, Doroty Radczuk
i Jerzego Kołodyńskiego uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pozwolił uczniom na zapoznanie się z historią, zabytkami kultury i środowiskiem przyrodniczym Kielecczyzny.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem podziemnej trasy turystycznej w Opatowie. Powstanie lochów wiązało się ze wzrostem znaczenia Opatowa i jego położeniem: krzyżowały się tu szlaki kupieckie ze Śląska i Krakowa do Wielkopolski, na Pomorze i Ruś Halicką. Obejrzeliśmy wystawy regionalne związane z Opatowem i okolicami. Przydały się ciepłe kurtki, ponieważ w podziemiach panuje stała temperatura, 8-12 stopni Celsjusza.
Kolejnym punktem z programu było zwiedzanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego połączone z wyjściem na Łysą Górę do klasztoru na Świętym Krzyżu. Góry Świętokrzyskie są najstarszymi w Polsce, mają ciekawą szatę roślinną. Zwiedziliśmy kompleks pobedyktyńskich zabudowań klasztornych oraz gołoborze, na które prowadzą schody kończące się platformą widokową. Szczyt Łysej Góry stanowi jedno z najpiękniejszych punktów widokowych w tej części kraju.
Pierwszy dzień zakończyliśmy zakwaterowaniem w Domu Gościnnym Marysieńka w Świętej Katarzynie, z którego już następnego dnia wyruszyliśmy do Kielc, Tokarni i Chęcin. Najpierw udaliśmy się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, gdzie pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy wystawy i uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych. Miejsce to było siedzibą dawnego więzienia kieleckiego, którego historia została pokazana na fotografiach i makietach stanowiących stałą ekspozycję.
Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy było Muzeum Ziemi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni. W jednym miejscu odtworzono typowy układ osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Mogliśmy obejrzeć dawne chłopskie chaty, zabudowania dworskie, wiatraki, młyny, stodoły gospodarcze i kapliczki przydrożne.
Drugi dzień wycieczki zakończyliśmy zwiedzaniem ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach, którego potężne baszty górują nad okolicą. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. Dowiedzieliśmy się o historii powstania Zamku, jego mieszkańcach i legendach związanych z tym miejscem.
Trzeci dzień został przeznaczony na zwiedzanie pomnika przyrody „Dębu Bartek” w Zagnańsku. „Bartek” jest jednym z najstarszych dębów w Polsce i od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków.
Kwota dofinansowania MEN wyniosła 15 000,00 zł.