WIWAT NIEPODLEGŁA!

W piątek, 26 października, Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów SP5  grę terenową „Wiwat Niepodległa!”. Celem gry było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste obchody tego ważnego święta historycznego to jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019.

W piątkowe popołudnie 70. uczniów naszej szkoły przystąpiło do drużynowej rywalizacji. Uczniowie „przenieśli się” do roku 1918 i wcielili się w rolę uczniów gimnazjum, którzy chcą wziąć czynny udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tym celu musieli nawiązać kontakt z organizacją legionową (Samorządem Uczniowskim), która miała sprawdzić ich umiejętności jako przyszłych żołnierzy. Już na starcie uczniowie otrzymali pierwsze zadanie. Musieli odebrać tajną przesyłkę ze sztabu dowodzenia (z rąk wicedyrektor Joanny Gałach) i  dostarczyć ją nienaruszoną do kwater żołnierskich (czyli do mety). Po drodze drużyny musiały wykonać szereg zadań na stacjach, np. rozwiązać zadania matematyczne, aby odgadnąć daty trzech rozbiorów Polski, poprawnie uzupełnić tekst „Mazurka Dąbrowskiego”, ułożyć puzzle z konturem Polski i wskazać jej sąsiadów, wymienić i rozpoznać na fotografii „ojców” niepodległości, przyrządzić według recepty miksturę dla żołnierzy, pomóc wypełnić urzędnikowi dokument historyczny w Ratuszu miejskim, znaleźć agenta legionistów i wykazać się wiedzą historyczną. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie spotkali się w sali nr 220, gdzie mogli posłuchać  pieśni patriotycznych i oczekiwali na ogłoszenie wyników.

Niepodległościowe potyczki wygrała drużyna w składzie: Karol Janiak (lider grupy, kl.VIIIb), Martyna Łazuga (kl.IVd), Julia Jaworska (kl.IVd), Fabian Rybka (kl.IVd) i Filip Kowalczyk (kl.IVd), która zdobyła 113/115p. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę.

Uczniom bardzo podobała się taka forma uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Samorząd Uczniowski dziękuje paniom: Małgorzacie Chołost, Lidii Grzeczyńskiej i Ewie Mróz  za pomoc przy organizacji gry terenowej „Wiwat Niepodległa!”.