MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE


Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski….

W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta:

 1 maja – zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy

 2 maja – został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej,  obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r.

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych zostało ustanowione w 2004r.

Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obowiązywała tylko 15 miesięcy.

3 Maja to od wieków święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

                  Spróbujcie z okazji tych pięknych majowych świąt zrobić pracę w naszych barwach narodowych. Może to być flaga zrobione nie z papieru, a z przyklejonych do kartonu plastikowych zakrętek, pomalowanych rolek po papierze toaletowym, bibuły. A może biało – czerwony wiatraczek?

Powodzenia.

Author: admin