Współczesne czasy obligują nas do ochrony środowiska, działań mających na celu racjonalne korzystanie z zasobów i składników środowiska naturalnego oraz wielokrotnego ich wykorzystywania. Jednym ze sposobów tych działań jest recykling. Co się za tym pojęciem kryje? Jest to jedna z metod ochrony środowiska, która ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i zużycia surowców naturalnych. Ideą recyklingu jest odzyskanie z segregowanych odpadów jak największej ilości materiałów i surowców, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu nakładów na ich ponowne przetworzenie. Do recyklingu nadaje się wszystko, z czego można odzyskać materiały i surowce, a przede wszystkim papier, szkło, metale, plastik, ubrania, czy sprzęt elektroniczny. Zatem jeśli można powtórnie wykorzystać tak dużą ilość materiałów powinniśmy zacząć segregować śmieci. O segregacji śmieci słyszy się już od wielu lat. Nic dziwnego, ponieważ przeciętny Polak wytwarza, co roku ok. 300 kg śmieci, z czego wciąż odzyskujemy niewiele – zaledwie kilka procent. Góry odpadów rosną w zastraszającym tempie, stanowiąc nie tylko zagrożenie dla środowiska, lecz również dla nas samych. Dlatego od najmłodszych lat należy rozwijać świadomość potrzeby segregacji śmieci oraz recyklingu z korzyścią dla środowiska, w którym żyjemy.
A jak możemy wykorzystać odpady? Zależy to tylko od naszej wyobraźni. Z butelek plastikowych i kartonów, guzików, nakrętek od butelek, puszek, rolek można stworzyć przeróżne dzieła, świetnie się przy tym bawiąc.
Do miłej zabawy z surowcami wtórnymi zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Kwiaty z wytłaczanek na jajka
Potrzebujemy:
Tekturową wytłaczankę do jaj,
farby, pędzel,
słomkę do napojów,
papier kolorowy,
nożyce
Z wytłaczanki wycinamy elementy( kształt kwiatków), malujemy farbammi , w zagłębieniu nożyczkami wykonać otwór i przymocować słomkę. Liście wycinamy z zielonego papieru i przytwierdzić do słomki.
Rybka z płyty CD
Potrzebujemy :
– płyty CD
– papieru z bloku technicznego lub rysunkowego
– kredek lub pisaków
– kleju bądź taśmy klejącej
Do płyty przyklejamy wycięte z papieru i narysowane części rybki, ozdabiamy i gotowe.
Telefon Z Plastikowych Kubeczków
Pomysł na telefon z plastikowych kubeczków pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Teraz, dokładnie tak samo jak wtedy, jego działanie zadziwia dzieci:)
Potrzebujemy:
– dwa plastikowe kubeczki lub opakowania po jogurcie, kefirze, lodach…
– igła
– mocna nitka, sznurek
W dnie każdego z kubeczków robimy dziurkę i przewlekamy przez nią nitkę.
Na każdym z końców nitki zawiązujemy solidny supeł. Można zabezpieczyć nitkę zawiązując na jej końcu kawałek zapałki. Jedno dziecko mówi do swojego kubeczka, a drugie słucha, przykładając kubeczek do ucha. Trzeba pamiętać o tym, że to nitka przenosi drgania, więc aby telefon działał, musi być solidnie napięta i nie można jej dotykać.