Koronawirus – vademecum rodzica.


1. Ryzyko koronawirusa wśród dzieci.

Choć koronawirus dotyka głównie osoby po 60 roku życia, nie należy bagatelizować problemu i ufać, że naszym pociechom nic nie grozi.

Dziecko może zarazić się w ten sam sposób, co osoba dorosła – drogą kropelkową i poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami.

2. Dziecko, koronawirus i szkoła.

MEN podjęło decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, których normalne funkcjonowanie zwiększa ryzyko epidemiologiczne. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, a szkoły, przedszkola czy biblioteki to duże skupiska ludzi. Trudno tam o zachowanie wszystkich zasad profilaktyki przed koronawirusem, a także o upilnowanie każdego dziecka z osobna, aby dbało o higienę rąk.

Wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem całkowicie bezobjawowo.

Pamiętajmy, że decyzja o zamknięciu szkół, placówek oświatowych i niektórych instytucji nie oznacza dla rodziców i dzieci wakacji.

Ten błąd popełnili Włosi, którzy w czasie przymusowej kwarantanny zignorowali zalecenia władz państwa, spotykali się w kawiarniach i na koncertach.

Jeśli chcemy jak najszybciej pozbyć się koronawirusa, zapobiec jego rozwojowi i szybko wrócić do normalnego trybu życia, powinniśmy ściśle stosować się do tych zasad.

3. Jak radzić sobie z przymusowym przebywaniem dzieci w domu związanym z koronawirusem?

Rodzice dzieci do 8 lat mają możliwość wzięcia płatnego urlopu na rzecz pozostania z dziećmi w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie urlopów i zamknięcie się z dziećmi w domu na dwa tygodnie. Rodzice nie powinni wysyłać swoich dzieci do dziadków, ponieważ może to stworzyć zagrożenie dla seniorów, jeśli dziecko jest już zakażone, ale nie wykazuje objawów.

4. Jak rodzice mogą uchronić dziecko przed koronawirusem?

Należy zadbać o odpowiednią profilaktykę antywirusową. Należy bezwzględnie pamiętać, że ten okres,  to nie ferie.

  • nie zabierajmy dzieci na wycieczki,
  • nie zabieramy dzieci na zakupy do sklepu,
  • pilnujemy, aby dziecko nie wychodziło z domu,
  • pilnujemy, aby dziecko nie spotykalo się z rówieśnikami,
  • pilnujemy, aby dziecko nie uczestniczyło w żadnych wydarzeniach,
  • nie załatwiajmy z dziećmi „spraw na mieście”, na które na co dzień nie mamy czasu.

Należy przypilnować dziecko, aby trzymało zasady higieny i pilnowało się, jeśli chodzi o dotykanie twarzy.

5. Podstawowe zasady higieny a korona wirus.

  • dziecku należy przypominać o konieczności częstego i dokładnego mycia rąk lub dezynfekowania ich przy pomocy środków na bazie alkoholu.
  • w łazience można powiesić specjalne instruktaże obrazkowe, a także skłonić dziecko do utrzymywania higieny w inny sposób (w Internecie pojawiają się informacje, żeby ręce myć przez około 30 sekund, co oznacza, że wystarczy dwa razy zaśpiewać z dzieckiem „Happy Birthday” i w tym czasie intensywnie szorować dłonie, w ten sposób dbamy o odpowiednią higienę, a przy okazji zapewniamy dziecku odrobinę rozrywki i szlifujemy z nim język obcy),
  • warto także zadbać o to, aby każdy z domowników używał ograniczonej liczby naczyń, sztućców i myć wszystko po sobie samodzielnie,
  • mieszkanie należy systematycznie wietrzyć, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, w dusznych pomieszczeniach ryzyko rozwoju wirusa jest większe,
  • jeśli to możliwe, dzieci powinny spać w osobnych łóżkach i pościelach (jeśli do tej pory spały w jednym pokoju i w jednym łóżku). Dotyczy to także rodziców – w ten sposób nawet jeśli jeden z domowników zachoruje, jest szansa, że wirus nie przeniesie się na pozostałych.

6. Wzmożona kontrola rodzicielska

Kwarantanna to sytuacja trudna dla wszystkich, jednak  im lepiej zastosujemy się do zaleceń Ministerstwa, tym większa szansa na ochronę przed zakażeniem. To, co mogą robić rodzice, to:

  • wzmożona kontrola wobec swoich dzieci,
  • warto regularnie pilnować, aby myły one często ręce i nie dotykały nadmiernie twarzy,
  • warto ograniczyć wszelkie kontakty z dalszą rodziną, która nie mieszka z nami.

7.  Sposoby na spędzanie czasu podczas kwarantanny korona wirusa.

Podczas kwarantanny należy zadbać o to, żeby:

  • nasze dzieci (ani my sami) nie wychodziły zbyt często na zewnątrz,
  • zapewnić dziecku rozrywkę, obejrzeć z rodziną filmy (ekranizacje lektur), na które wcześniej nie było czasu lub poświęcić kilka godzin na gry w planszówki.

Pamiętajmy, że czas kwarantanny nie jest czasem wolnym od szkoły, warto więc namawiać dzieci, żeby w tym czasie przeglądały podręczniki, robiły zaległe zadania.

Author: admin