WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
dotyczące przeciwdziałaniu zakażeniu COVID-19 obowiązujące
w Szkole Podstawowej nr 5 im. gen. Wł. Sikorskiego w Łukowie
od 25 maja 2020 r.
opracowane na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
2. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego opublikowane dnia 15 maja 2020 r. dla szkół podstawowych- edukacja wczesnoszkolna, konsultacje, organizowanie zajęć rewalidacyjnych.
I. Organizacja zajęć opiekuńczo – wychowawczych:
- Świetlica jest czynna w godzinach 7:00 – 15:30. Uczniowie przychodzą do godz. 8.00 i mają zorganizowane zajęcia opiekuńczo- wychowawcze z elementami dydaktycznymi w godz. od 8.00 do 15.00.
- Każda grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i stałej sali. Grupy uczniów nie stykają się ze sobą. Grupa liczy maksymalnie 12 uczniów, a w uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można ją powiększyć o nie więcej niż dwóch uczniów. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m². na jednego ucznia i każdego opiekuna. W sali, w której przebywają uczniowie, nie ma przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie prać lub dezynfekować, a wykorzystywane pomoce i przybory sportowe – piłki, skakanki, obręcze są dokładnie dezynfekowane. Sala jest przynajmniej raz na godzinę wietrzona.
- Uczeń posiada wyznaczone, stałe miejsce w sali.
- Uczniowie przynoszą ze sobą przybory szkolne, podręczniki, ćwiczenia nie wymieniają się przyborami szkolnymi z innymi uczniami. Swoje przybory, podręczniki ,ćwiczenia uczeń codziennie zabiera do domu.
- Uczniowie pod nadzorem nauczycieli korzystają z placu zabaw , boiska szkolnego oraz sali gimnastycznej na zmianę (max. 2 grupy). Sprzęt na placu zabaw, boisku oraz sali gimnastycznej jest dezynfekowany przed i po wyjściu grupy. Osoba dokonująca dezynfekcji odnotowuje ten fakt w „Karcie Monitoringu” – zał. nr 1.
- Nie są organizowane wycieczki poza teren szkoły.
- Wychowawcy (opiekunowie grup) wyjaśnią uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.
- Wychowawcy (opiekunowie grup) zwracają uwagę na częste i dokładne mycie rąk przez uczniów w szczególności przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z placu zabaw, boiska, sali gimnastycznej.
- W szkole prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, przedmiotów i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników. „Grafik – przydział obowiązkowych czynności dla pracowników niepedagogicznych szkoły” – zał. nr 2
- Korytarze i sale lekcyjne, w których prowadzone są zajęcia należy wietrzyć przynajmniej raz na godzinę.
- Dziecko przebywające w szkole w okresie od 25 maja br. może korzystać ze stołówki szkolnej w godzinach od 11.30 do 13.30.
- Przy korzystaniu z obiadów obowiązują ogólne zasady bezpieczeństwa. W tym samym czasie ze stołówki szkolnej może korzystać tylko jedna grupa.
- Przy korzystaniu z szatni szkolnej zachowuje się przynajmniej 2-metrowy odstęp między dziećmi.
- Uczniowie, przychodzący do szkoły na zajęcia, wchodzą głównym wejściem od strony ul. Siedleckiej.
- Rodzice i opiekunowie odprowadzający dziecko na zajęcia, nie wchodzą do budynku szkoły.
- Uczniowie przebywają w salach bez możliwości wyjścia podczas przerw.
- Podczas pobytu w szkole uczeń może korzystać z toalety, zachowując wszystkie procedury bezpieczeństwa.
- Wyjścia na plac zabaw, boiska, salę gimnastyczną są możliwe tylko pod opieką nauczyciela.
II. Organizacja konsultacji.
- Od dnia 25 maja 2020 r. w szkole organizowane są dla uczniów klas ósmych konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne, w szczególności z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, a od dnia 1 czerwca 2020 r. konsultacje dla pozostałych uczniów.
- Konsultacje odbywają się w godzinach pracy szkoły, według ustalonego przez dyrektora harmonogramu.
- Z zajęć w formie konsultacji w szkole, z biblioteki mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
- Obecność na konsultacjach uczeń potwierdza do godz. 16.00 dnia poprzedzającego konsultacje u nauczyciela przedmiotu poprzez dziennik elektroniczny.
- Konsultacje odbywają się indywidualnie oraz w grupach o liczebności nie większej niż 12 osób.
- Minimalna przestrzeń do konsultacji dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m² na jednego ucznia i każdego opiekuna. Po każdej konsultacji sale są dokładnie dezynfekowane. Sala jest przynajmniej raz na godzinę wietrzona.
- Na konsultacje uczniowie przynoszą jedynie podstawowe przybory szkolne, materiały ćwiczeniowe, którymi nie wymienią się z rówieśnikami.
- Uczeń przychodząc na konsultacje ma obowiązek zachować wszelkie środki ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
- U każdego ucznia dokonywany jest pomiar temperatury ciała. Uczeń (po zmierzeniu temperatury) przechodzi do wyznaczonej na konsultacje sali lekcyjnej. Uczniowie, u których temperatura ciała jest podwyższona (powyżej 37 0C), nie są przyjmowani na konsultacje.
- Uczniowie, przebywając na terenie szkoły, zachowują między sobą dystans społeczny wynoszący minimalnie 1,5 m.
III. Organizacja zajęć rewalidacyjnych.
- Od 25 maja 2020 r. Szkoła przywraca możliwość (za zgodą rodziców) prowadzenia bezpośrednich zajęć rewalidacyjnych dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, których działalność została czasowo ograniczona w związku z przeciwdziałaniem COVID – 19.
- W zajęciach rewalidacyjnych mogą uczestniczyć wyłącznie dzieci zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych.
- Uczniowie do szkoły są przyprowadzani przez osoby zdrowe. Opiekunowie ucznia, przyprowadzający go do szkoły, nie wchodzą do budynku szkoły. Uczeń jest odbierany przez nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne na parterze , przy wejściu do szkoły i odprowadzony do sali, gdzie odbywać się będą zajęcia.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
- Przez czas pobytu dziecka w szkole rodzic powinien być dostępny pod wskazanym przez niego numerem telefonu.
- Przed wejściem do szkoły uczeń obowiązkowo dezynfekuje ręce.
- W przypadku wystąpienia w czasie trwania zajęć niepokojących objawów chorobowych, uczeń zostanie poddany pomiarowi temperatury.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby, uczeń zostanie odizolowany do odrębnego pomieszczenia (IZOLATORIUM).
- Rodzice (opiekunowie) zostaną niezwłocznie powiadomieni o tym fakcie w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły ( w ciągu 40 minut ).
- Zajęcia rewalidacyjne trwają 2 x 60 minut w tygodniu.
- Zajęcia prowadzi specjalista pracujący z dzieckiem przed zawieszeniem zajęć w szkole.
- Każde spotkanie odbywać się będzie w wyznaczonej sali i o określonej godzinie.
- Minimalna przestrzeń w sali będzie nie mniejsza niż 4 m2 na jedno dziecko i jednego specjalistę.
- Odległość pomiędzy stanowiskami dla ucznia i specjalisty wyniesie minimum 1,5 m.
- Uczeń nie może korzystać z żadnych przedmiotów, których nie można zdezynfekować.
- Uczeń korzysta z własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub we własnym plecaku (tornistrze).
- Uczeń nie może przynosić na zajęcia niepotrzebnych przedmiotów.
- Co najmniej raz na godzinę sala, w której prowadzone są zajęcia, będzie wietrzona.
- Nauczyciel musi przestrzegać ograniczenia aktywności sprzyjającej bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniem a prowadzącym zajęcia.
IV. Organizacja pracy biblioteki szkolnej od dnia 25.05.2020
- Do biblioteki szkolnej mają wstęp jedynie uczniowie SP5 (bez opiekunów).
- Uczniowie planujący wizytę w bibliotece, muszą być zdrowi, bez żadnych oznak chorobowych.
- Na wizytę w bibliotece należy się umówić za pośrednictwem dziennika elektronicznego z nauczycielem bibliotekarzem p. Jadwigą Rolą.
- Bibliotekarz wyznacza termin wizyty ucznia w godzinach między 8:30 -13:30, każdego dnia pracy szkoły. Lista dzieci uprawnionych do wizyty w bibliotece (konkretnego dnia i o konkretnej godzinie), będzie ustalona na podstawie korespondencji, za pośrednictwem dziennika elektronicznego i podana zainteresowanym uczniom w dniu poprzedzającym wizytę do godziny 14.00. Umożliwi to organizację przerw potrzebnych na zalecane przez GIS dokładne wietrzenie pomieszczenia oraz zapobiegnie gromadzeniu się dzieci.
- Po wejściu do budynku szkoły uczniowi mierzona jest temperatura, uczeń zobowiązany jest zdezynfekować ręce.
- Uczeń do biblioteki wchodzi schodami od strony boiska szkolnego.
- W pomieszczeniu wypożyczalni przebywać może tylko jeden uczeń z zachowaniem min. 1,5 metra dystansu społecznego od nauczyciela bibliotekarza.
- Uczniowie nie mają możliwości wolnego dostępu do półek ze zbiorami. Potrzebne tytuły podaje bibliotekarz. Uczeń może zamówić konkretny tytuł poprzez dziennik elektroniczny. Bibliotekarz przygotuje go wcześniej, co skróci czas przebywania dziecka w bibliotece.
- Uczeń podchodzi do stanowiska udostępniania zbiorów dopiero, gdy bibliotekarz zdezynfekuje je po poprzednim czytelniku.
- Książki i podręczniki podlegają kwarantannie – 72 godziny (trzy doby). Dopiero po tym czasie są porządkowane przez bibliotekarza.
- Zwrot podręczników wieloletnich zorganizowany będzie na następujących zasadach:
- Zespoły klasowe będą miały wyznaczony termin zwrotu podręczników, o czym uczniowie poinformowani zostaną za pośrednictwem dziennika elektronicznego przez wychowawców.
- Podręczniki do zwrotu powinny być przygotowane w domu w opisany niżej sposób: usunięcie okładek, usunięcie notatek, wyprostowanie zagiętych kartek, sklejenie rozdarć, usunięcie zabrudzeń.
- Komplety podręczników należy zapakować do toreb foliowych, zakleić, opisać imieniem i nazwiskiem ucznia oraz symbolem klasy.
- Zwracający kwituje własnym długopisem zwrot podręczników na liście klasy, przygotowanej przez wychowawcę.
- Po upływie kwarantanny bibliotekarz/wychowawca dokona oceny stanu zwróconych podręczników. W przypadku braku woluminów lub ich zniszczenia rodzic zostanie poinformowany za pośrednictwem dziennika elektronicznego o konieczności ich odkupienia.
V. Współpraca z rodzicami:
- Do szkoły mogą uczęszczać tylko zdrowi uczniowie. Również ich opiekunowie muszą być zdrowi. Gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać ucznia do placówki. (Oświadczenie rodzica – zał. nr 3)
- W przypadku, gdy u ucznia wystąpią niepokojące objawy chorobowe, wychowawca (opiekun grupy) ma prawo zmierzyć uczniowi temperaturę, odizolować go w odrębnym pomieszczeniu i niezwłocznie poinformować rodziców o konieczności natychmiastowego odebrania ucznia z placówki (max do 40 minut).
- Rodzice, przyprowadzając ucznia do szkoły, mają obowiązek zachować wszelkie środki ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Rodzice wprowadzają ucznia do szkoły, dezynfekują ręce i przekazują ucznia pracownikowi szkoły. Rodzice mogą przebywać tylko w tzw. strefie rodzica. Uczeń (po zmierzeniu temperatury) przechodzi do szkoły. Uczniowie, u których temperatura ciała jest podwyższona (powyżej 37 0 C), nie są przyjmowani do szkoły.
- Rodzice i opiekunowie nie wchodzą do budynku szkoły, zachowują między sobą dystans społeczny wynoszący nie mniej niż 2 metry. Osoby odbierające uczniów nie podchodzą do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych bliżej niż na 2 m.
- Rodzic zaopatruje dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Maseczek dla ucznia nie zostawia się w szkole.
- Rodzic wyjaśnia dziecku, że do szkoły nie można zabierać żadnych przedmiotów i zabawek (za wyjątkiem przyborów szkolnych, materiałów ćwiczeniowych).
- Rodzic przypomina dziecku o podstawowych zasadach higieny. O unikaniu dotykania oczu, nosa i ust, o częstym myciu rąk wodą z mydłem i niepodawaniu ręki na powitanie.
- Rodzic uczy dziecko zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
IV. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Na terenie szkoły wyznacza się pomieszczenie, które będzie wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownicy nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Zakażony pracownik informuje telefonicznie lub elektronicznie dyrektora lub wicedyrektora szkoły o zarażeniu koronawirusem, gdyż niepoinformowanie może doprowadzić do narażenia na zakażenie innych osób, które miały z nim kontakt. Dyrektor szkoły o tym fakcie informuje organ prowadzący, organ sprawujący nadzór pedagogiczny i stację sanitarno epidemiologiczną.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup uczniów, powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Dyrektor ustala listę pracowników, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną korona- wirusem i będą poddani kwarantannie. Weryfikacja do kwarantanny opiera się na ustaleniu, kto z osobą chorą miał:
a) bezpośrednią rozmowę twarzą w twarz;
b) pozostawał w kontakcie mniejszym niż 2 m przez ponad 15 min.;
c) grupa najbliższych współpracowników.
Dyrektor szkoły w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Łuków decydują o zawieszeniu działania placówki, dezynfekcji pomieszczeń i zamknięcie ich na 24 godziny od zakończenia dezynfekcji. Po 24 godzinach do pracy dopuszczeni są pracownicy, którzy nie mieli kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem i nie objęci są kwarantanną.
Telefony kontaktowe:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łukowie 25 798 21 96
Telefon ratunkowy 999 lub 112
oświad_rodz.doc (1260 pobrań ) Każdy uczeń przychodzący do szkoły na zajęcia (opiekuńczo-wychowawcze, konsultacje i zajęcia rewalidacyjne) zobowiązany jest posiadać podpisane oświadczenie rodzica – druk do pobrania ze strony internetowej szkoły lub przy wejściu do szkoły.