Vinaora Nivo Slider 3.x

aktualnosci

dzwonek

kalendarium

galeriaz

kontakt 

lekcja

O tym, że gramatyka wcale nie musi być trudna i nudna, przekonali się uczniowie klasy VB, którzy 8 stycznia wzięli udział w nietypowej lekcji języka polskiego.

 


WP 20180108 10 31 43 Pro

Rytualne bębny, grzechotki, talerze, cymbałki i trójkąty zainteresowały wszystkich uczniów. Po wysłuchaniu afrykańskich rytmów i rozpoznaniu instrumentów, których dźwięki piątoklasiści mogli usłyszeć; uczniowie wcielili się w rolę wspólnoty plemiennej, która w Gramafryce rozpoczęła rytuał oddawania czci odmiennym i nieodmiennym częściom mowy. Najpierw uczniowie zapoznali się z wierszem Witolda Gawdzika „Rymowane części mowy same wejdą ci do głowy”, a następnie wystukiwali na instrumentach rytm i głośno wypowiadali treść utworu. Każdej zwrotce towarzyszył dźwięk innego instrumentu.

WP 20180108 10 13 40 Pro

 

Zadaniem uczniów było nie tylko granie, ale też zapamiętanie jak największej ilości wyrazów. Następnie wybrany za pomocą patyczka uczeń losował fiszkę, na której znajdował się występujący w wierszu Gawdzika wyraz, określał część mowy i zapisywał na tablicy w odpowiednim miejscu schematu. Poprawna odpowiedź nagrodzona była plusem, a później oceną bardzo dobrą. I w ten oto sposób części mowy same „weszły” nam do głowy.

 

Za tydzień uczniowie wykażą piękną recytacją wiersza.

Kto? co? - o rzeczownik pytaj:
uczeń, Stach, gramofon, płyta.

Jaki? Który? - żółty, słodki.
Czyj? - państwowy - to przymiotnik.

Ja, ty, jakiś, nigdzie ,wielu
- to zaimki przyjacielu!

Liczebniku - właź w nasz wierszyk!
Ile? -jeden. Który (z kolei)? - pierwszy.

Co ktoś robi? Co się dzieje?
Czasowniki : śpiewa, dnieje.

Jak? Gdzie? Kiedy? - To przysłówek:
ładnie, blisko, dziś - dość słówek.

Znajdź przyimki przy imionach:
z Jankiem, w Stachu, do Szymona.
Spójnik spaja doskonale
słowa, zdania : i, lecz, ale.
Wykrzykniku, jeśli wola,
wykrzyczże się : hej! hop! hola!
Wreszcie partykuły te:
li, czy, no, że, niech, by, nie.

 


Witold Gawdzik Rymowane części mowy same wejdą ci do głowy

WP 20180108 10 01 34 Pro WP 20180108 10 14 45 Pro 

edziennik

BIPlogo

BIPlogo

nabor_przedszkola17

swietlicaszesciolatek

instaling

latawiec

ziemia

szkola wspolpracy

wychowanie

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 5

ul. Siedlecka 56, 21-400 Łuków

ico phone    tel/fax: 25 798 46 57

ico email2    mail: piatkalukow@wp.pl

Scroll to top