Łączy nas pamięć

Łączy nas pamięć – 80 rocznica powstania w Getcie Warszawskim.

20 kwietnia 2023 r. w świetlicy odbyły się zajęcia „ Jak dbać o pamięć ”

Dzieci  z uwagą wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”. Poruszana historia pokazała, jak ważna jest pamięć  i w jaki sposób można ją zachować.

Uczniowie wykonali żonkile upamiętniające 80 rocznicę  wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, kiedy toczyła się II wojna światowa. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy żydowscy stawili opór żołnierzom niemieckim. W odwecie, getto zostało zrównane z ziemią. Niemcy palili dom po domu. Jednym z ocalałych był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania. Co roku 19 kwietnia składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta .  Od ponad dziesięciu lat Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas rocznicy tysiące papierowych żonkili, które  stały  się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Agata Cabaj

Author: Magdalena Prokopowicz