”Hej kolęda, kolęda kolędy to czas…”

Atmosfera świąt Bożego Narodzenia i same święta przybliżają się milowymi krokami. Elementem, który od wieków towarzyszy tym świętom są….kolędy. Ale czy zawsze tak było?. Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie .

„Hej kolęda , kolęda kolędy to czas…”

Pod takim hasłem uczniowie klasy III c i IV d pod kierownictwem p.Rozalii Mączyńskiej, p. Urszuli Kleszcz i Siostry Hiacenty przygotowały „Jasełka”. Głównym zadaniem tego projektu było zapoznanie z historią powstania kolęd i historią poszczególnych kolęd zarówno w świecie jak i w Polsce. Poza małymi artystami występującymi na scenie , głównym bohaterem tego dnia było żywe Dzieciątko oraz Maryja i Józef w których wcielili się rodzice dzieci biorących udział w ” Jasełkach „. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przedstawiły w pierwszej części historię powstania kolędy i jej towarzyszenie na tle historii świata i Polski a także zastosowanie melodii kolędowych do innych utworów. W drugiej części przedstawiono historię wybranej kolędy po czym następowało jej wykonanie przez uczniów a także prze chór szkolny pod kierownictwem p. Andrzeja Hryciuka. Zarówno przedstawionych treści jak i pięknej muzyki było bardzo wiele. Wprowadziły one w atmosferę Bożego Narodzenia i ukazały piękno historii powstawania poszczególnych kolęd. Dodatkowo nastrój świąteczny podkreśliła dekoracja przygotowana przez p. Edytę Sobota. W imieniu wszystkich wykonawców i pomysłodawców tego wydarzenia życzę wszystkim radosnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Bożego Narodzenia.