Kubusiowi Przyjaciele Natury

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole, po raz kolejny, klasy I-III realizowały program edukacyjny ˶ Kubusiowi Przyjaciele Natury ̋.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” – to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, o tematyce ekologicznej, organizowany przez firmę Kubuś. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do XIV edycji programu „ Kubusiowi Przyjaciele Natury”, uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie. W programie uczestniczyło łącznie 181 dzieci z klas I – III.

W czasie realizacji programu wykorzystano siedem scenariuszy zajęć, które umieszczone były w materiałach edukacyjnych dla nauczycieli:

1. Las. Dbam o rośliny i zwierzęta – nawet te najmniejsze.

2.W parku. Dbam o aktywność fizyczną.

3. W ogrodzie. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.

4. W mieście. Dbam o powietrze.

5. Nad rzeką. Dbam o czystość wody.

6. Nad morzem. Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego.

7. W domu. Oszczędzam dla natury, to się podwójnie opłaca

W ramach programu, najmłodsi poznali zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczyły się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści, jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznali też podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko.

Udział w programie dostarczył uczniom wielu wrażeń. Dzieci były zaangażowane, chętnie współpracowały. Realizowane zajęcia ukształtowały u dzieci postawy proekologiczne i prozdrowotne. Szkoła zdobyła certyfikat XIV edycji programu potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Koordynator Programu:

Dorota Pływacz-Celińska