Wieczór rosyjski

W piątkowe popołudnie, 1 lutego w naszej szkole odbył się Wieczór rosyjski, który był poświęcony kulturze, zwyczajom, tradycjom naszych wschodnich sąsiadów – Rosjan. W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas radni Rady Miasta Łuków – pani Maria Pszczółkowska, pan Ryszard Smolarz oraz  prezydium Rady Rodziców.
            W montażu słowno – muzyczno – tanecznym zostały zaprezentowane elementy: literatury, muzyki oraz niepowtarzalnej kuchni. Poświęciliśmy również uwagę tradycjom bożonarodzeniowym oraz obchodom Nowego Roku w Rosji.

Uczniowie klas siódmych i ósmych, pod kierunkiem pani Ilony Dmowskiej, przygotowali wystawę symboli Rosji. Utalentowane dziewczęta zamieniły się w przepiękne baletnice i zatańczyły „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Publiczność miała także okazję wysłuchać szlagierów muzyki rosyjskiej, zabrzmiała: „Modlitwa”, „Aktrisa” oraz „ Bełyje rozy”, przy których wszyscy świetnie się bawili, a niektórzy nawet śpiewali. Nie zabrakło oczywiście poezji A. S. Puszkina.

Ciekawym punktem programu były opowieści o kuchni rosyjskiej, herbacie                                z samowaru. Publiczność została poczęstowana jednym z tradycyjnych dań, były to bliny.

Wspaniałym elementem spotkania okazał się „Kazaczok”, tradycyjny taniec rosyjski, który w wykonaniu uczniów klas ósmych, zachwycił publiczność. Natomiast świąteczna legenda, wiersz oraz prezentacja multimedialna przybliżyły wszystkim tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w kościele prawosławnym.

Na zakończenie spotkania zabrzmiała wymowna  piosenka „Serce”. Wirtualna wędrówka po Federacji Rosyjskiej minęła w bardzo miłej atmosferze. Na wielu twarzach było widać zaciekawienie oraz radość.

Uroczystość przygotowała p. Ilona Dmowska, nad wokalistami czuwali nauczyciele muzyki- pani Agnieszka Czerska oraz pan Andrzej Hryciuk.