Z wizytą u Henryka Sienkiewicza

W środę, 17 października uczniowie z kl. IV A i IV E wybrali się  do Woli Okrzejskiej i Okrzei, by poznać miejsca związane z noblistą, Henrykiem Sienkiewiczem.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Dyrektor muzeum, pan Maciej Cybulski bardzo ciekawie opowiadał o rodzinie pisarza, jego żonach, podróżach. Zaprezentował również doskonale zachowane rzeczy osobiste pisarza. Jedna z uczennica mogła przymierzyć frak noblisty, kapelusz i cylinder. Wielką niespodzianką był popis gry na  fortepianie w wykonaniu uczennicy kl. IV E- Julii Kościuk. Miała ona okazję zagrać na instrumencie z 1840 roku, własności matki pisarza, na którym grywał również mały Henryk i jego rodzeństwo. Pobyt w miejscu narodzin pisarza zakończył się zwiedzaniem muzeum i oglądaniem zgromadzonych w nim licznych pamiątek. Po wyjściu z muzeum uczniowie przeszli do parku, by posilić się kiełbaskami upieczonymi przy ognisku. Następnie wszyscy pojechali do Okrzei na kopiec H. Sienkiewicza. Uczniowie poznali historię tego miejsca oraz weszli na górę, skąd mogli podziwiać okolicę oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia. Złożyli też wizytę na miejscowym cmentarzu, gdzie znajduje się  grób matki Henryka Sienkiewicza, Stefanii z Cieciszowskich. Następnie udali się do Woli Okrzejskiej.

Czas spędzony w miejscu narodzin H. Sienkiewicza służył nie tylko relaksowi, ale przede wszystkim przyczynił się do poznania życia i twórczości znanego na całym świecie pisarza.