Z myślografią za pan brat

W środę, 3 czerwca 2020r., w kl. VIe odbyła się otwarta lekcja online języka polskiego w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na lekcję”,  w którym działa nauczycielka naszej szkoły p. Agnieszka Łazuga. Na środową lekcję zostali zaproszeni uczniowie kl. VIe oraz ich rodzice. Gościem specjalnym była p. Agata Baj – trener efektywnych technik uczenia, prekursorka myślenia wizualnego (visual thinking) w edukacji, autorka książek „Myślografia i „Mapy myśli”. Lekcja odbyła się na platformie eMeeting.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego przypomnienia, jak działa mózg człowieka i jakie ma możliwości.  Zastanawialiśmy się, jak powstają wspomnienia i jak przelać myśli na papier. Następnie p.Agata Baj zapoznała nas z technikami mapowania myśli oraz metodą notowania Cornella. Podkreśliła, jak ważną rolę pełnią notatki w procesie edukacyjnym i życiu człowieka oraz zachęciła do ich tworzenia, zgodnie z zasadami, które zaprezentowała. Uczniowie dostali „receptę” na tworzenie notatek wizualnych. Dowiedzieli się, że w ich tworzeniu dużą rolę odgrywa kolor i ikony. Nasz gość pokazał  i omówił swoje sketchnotki. Zwrócił uwagę na elementy, które znajdują się na nich, m.in. tytuł, ikony, źródło, data.

To już druga lekcja, która odbyła się w ramach ww. projektu. Pierwsza odbyła się 19 maja br. w kl. VIIb. Gościem na zajęciach – oprócz uczniów i zaproszonej kadry –  była p. Anna Foks – pasjonatka literatury obozowej, prowadząca blog dla nauczycieli „Refleksje dyplomowanej” i kanał na YouTube „Radość uczenia”. Siódmoklasiści mieli okazję wirtualnie zwiedzić obóz koncentracyjny w Oświęcimiu oraz poznać warunki obozowe panujące w okresie jego działalności.

Lekcje przygotowała p.Agnieszka Łazuga.