Maj to miesiąc obfitujący w wiele świąt i rocznic

     Maj to miesiąc obfitujący w wiele świąt i rocznic. O niektórych z nich już mówiliśmy. Dzisiaj, 18 maja obchodzimy 100 rocznicę urodzin Papieża – Polaka Jana Pawła II.
Na początek obejrzyjcie krótki film https://www.youtube.com/watch?v=ZIYIkcm5JLE

           Jan Paweł II  był od ponad 500 lat papieżem nie pochodzącym z Włoch. W czasie swojego pontyfikatu wprowadził wiele zmian i łamał wiele zasad.

Był pierwszym papieżem, który odpowiadał na pytania dziennikarzy – audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.

   Odbył 104 podróże zagraniczne. Odwiedził 132 kraje, 900 miejscowości. W drodze spędził 586 dni, pokonał 1 650 900 kilometrów. Wyliczono, że w czasie tych podróży wygłosił 2,4 tys. oficjalnych przemówień.

Jako pierwszy papież odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański.

Podczas 140 beatyfikacji ogłosił 1318 osób błogosławionymi, a w czasie 55 kanonizacji 478 osób ogłosił świętymi.

Na oficjalnych audiencjach przyjął 1350 polityków, ogłosił 14 encyklik (miał zwyczaj podpisywania ich złotym atramentem), 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy.

Żaden poprzedni papież nie czytał bez okularów i nie nosił na ręce zegarka. Był miłośnikiem sportu – jeździł na nartach, pływał kajakiem i uprawiał wspinaczkę górską.

Co ciekawe, Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (było to w Bolonii).

Znał 7 języków obcych. Biegle władał angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie. Papież-Polak przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku i czesku.

Był pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci.

Zrezygnował  z lektyki, w której do tej pory noszono papieży.

W pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił, by wybudować basen i odnowić kort tenisowy w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Jan Paweł II zasłynął także tym, że wprowadził do Watykanu internet.

https://www.youtube.com/watch?v=9ARl-52Bzas&list=RD9ARl-52Bzas&start_radio=1&t=15  został kanonizowany, czyli ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014r.  

W Sali kominkowej naszego Muzeum regionalnego znajduje się wystawa poświęcona Naszemu Papieżowi, możemy ją obejrzeć wybierając się na wirtualną wycieczkę http://zwiedzajlubelskie.pl/muzeum_regionalne_lukow

Jeszcze na zakończenie coś dla sprawnych rąk i bystrych oczu:

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/ludzie/99052-jan-pawe%C5%82-ii

Author: admin