TŁUSTY CZWARTEK

„Był sobie pączek, co nie miał rączek
I okrąglutki był jak miesiączek
Miał lukrowaną złocistą skórkę
A w środku dziurkę na konfiturkę.”

Dzieci z grupy „Biedronki” i grupy zero „B” obchodziły wspólnie „tłusty czwartek”.

Celem spotkania ostatkowo-karnawałowego było przybliżenie przedszkolakom tradycji karnawałowych, zgodnie z ludowym powiedzonkiem –  „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła”.

Przedszkolaki obejrzały teatrzyk wg tekstu Marii Kownackiej „Pączki i faworki u babci Honorki”. Nie było to tylko bierne oglądanie,  ponieważ dzieci musiały zaśpiewać, zatańczyć i odgadnąć zagadki. Kolejna atrakcja to zabawa dydaktyczna, której celem było  ułożenie najlepszego przepisu na pączki oraz zabawa muzyczno-ruchowa.

W trakcie pogadanki o tłustym czwartku dzieci poznały ludowe tradycje związane z zakończeniem karnawału i rozpoczęciem okresu wielkopostnego.

Przedszkolaki rywalizowały również w konkursie – zabawie „Kto zje najszybciej pączka?”. Wywołała ona u dzieci salwy śmiechu. Kolejne zabawy to poszukiwanie pary zgodnie z emblematem przyklejonym na bluzeczce oraz kolorowanki i kodowanki do rozwiązania.

Na koniec spotkania wszyscy zajadali się pysznymi pączkami.

E.Cąkała G. Jabłońska