BohaterOn w naszej szkole

    BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca     na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

   Nasi uczniowie włączyli się w tę akcję promującą patriotyczne postawy i tożsamość narodową. Chcemy pamiętać o historii naszego kraju i bohaterach – Powstańcach Warszawskich. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt pocztówek – laurek z życzeniami  dla uczestników walk o stolicę. Wszystkie zostały wysłane do Fundacji Rosa i Sensoria we Wrocławiu i  za ich pośrednictwem zostaną dostarczone adresatom. Przygotowanie kartek z życzeniami, rozmowy o tragicznych wydarzeniach w szkole i domach rodzinnych  były lekcją żywej historii. Do tej pory zostało wysłanych 506 051 kartek. Teraz i My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im.Wł. Sikorskiego, znaleźliśmy się w gronie nadawców życzeń dla naszych Bohaterów, tym samym udało nam się połaczyć pokolenia i sprawić, że adresaci będą czuli, że pamięć o Nich, Ich odwadze nie zginie.

Jedne z wielu życzeń dla Powstańców, napisanych przez uczennicę klasy VIII.

Drogi Powstańcu!

        Piszę w imieniu ludzi młodych doby komputera, elektroniki, nowych technologii.     Dzięki Tobie bliższe są nam takie cechy jak: honor, wolność, odwaga, odpowiedzialność za życie drugiego człowieka, za sprawy narodu, bohaterskiej walki i poświecenia życia za Ojczyznę. Dziękujemy, że jesteście dla nas dzisiaj żywą lekcją historii, że żyjemy w czasach bez wojen, że możemy cieszyć się wolnością. Pragnę zapewnić Ciebie o tym, że Polacy nigdy o Was-Bohaterach nie zapomną. Życzę Wam przede wszystkim zdrowia i radości z tego, że wspólnie możemy cieszyć się z bycia Polakiem w wolnym kraju. Ma nadzieję, że żadnemu  z przyszłych pokoleń nie dane będzie oddawać życia za wolność Polski.

                             Pamiętamy! Cześć i chwała Bohaterom.

                                                                        Julia

Koordynator szkolny projektu edukacyjno- patriotycznego BohaterOn– włącz historię!  –Jerzy Kołodyński

Author: admin