Wizyta doktorantki z UJ

W dniach 24-25 września br. w naszej szkole gościła doktorantka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, p. Paulina Szydłowska. Celem wizyty była obserwacja funkcjonowania dzieci cudzoziemskich w oddziałach ogólnodostępnych polskiej szkoły oraz dostosowanie warsztatu pracy nauczycieli łukowskiej placówki do uczniów z doświadczeniem migracji.

Doktorantka przez dwa dni bacznie przyglądała się codziennej pracy nauczycieli z dziećmi cudzoziemskimi na różnych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych: języku polskim, języku angielskim, historii, chemii a także na zajęciach w edukacji wczesnoszkolnej i dodatkowym języku polskim, na który uczęszczają obowiązkowo dwa razy w tygodniu, uczniowie cudzoziemscy. Nasz gość zapoznał się również z dokumentacją pomocy pedagogiczno – psychologicznej, dostosowaniami, metodami i formami pracy, autorskimi sprawdzianami i kartami pracy dla uczniów spoza naszego obszaru językowego.  Pani Paulina miała również możliwość przeprowadzenia rozmowy z Panią Dyrektor Iwoną Kmieć oraz psychologiem szkolnym odnośnie funkcjonowania dzieci  z doświadczeniem migracji w polskim systemie oświaty. Odwiedziła również łukowski Ośrodek  dla Cudzoziemców, gdzie spotkała się z rodzicami naszych uczniów.

Doktorantka swoją dwudniową wizytę zakończyła spotkaniem z Gronem Pedagogicznym,  dziękując za ciepłe przyjęcie i umożliwienie obserwacji funkcjonowania dzieci cudzoziemskich w łukowskiej placówce. Uczestnicy spotkania wymienili się swoimi doświadczeniami  i spostrzeżeniami, poruszyli temat adaptacji uczniów z doświadczeniem migracji w szkole, tolerancji rówieśniczej i emocji związanych ze stresem akulturacyjnym.