ZIELONA SZKOŁA klasy III a, III b i III c

 

Od 4 czerwca do 8 czerwca  2018 roku klasy III a, III b i III c  wraz ze swoimi wychowawczyniami przebywały na „zielonej szkole”.

Plan wyjazdu był bardzo napięty, jednak dzięki sprzyjającej pogodzie udało się zrealizować ważne punkty planu wycieczki.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Katedrę Gnieźnieńską i Muzeum Początków Państwa Polskiego. Wizyta w Katedrze Gnieźnieńskiej dostarczyła wszystkim wiele wrażeń. Oprócz ciekawej historii tego niezwykłego miejsca, dzieci poznały również jego tajemnice i wspaniałe zabytki: relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha i monumentalne Drzwi Gnieźnieńskie, które „opowiadają” historię biskupa.

W Biskupinie dzieci zwiedziły Osadę kultury łużyckiej i poznały warunki życia ludzi w epoce żelaza. Naszą przygodę rozpoczęliśmy zwiedzaniem zrekonstruowanego grodu biskupińskiego, który powstał prawdopodobnie około 700 lat p.n.e.

Kolejnym punktem podczas naszego zwiedzania była Wioska Wczesnopiastowska, istniejąca od VIII wieku. Uczniowie mogli przyjrzeć się pracy rzemieślników pracujących w swoich warsztatach.

Na zakończenie naszego pobytu w Biskupinie odbyliśmy rejs statkiem „Diabeł wenecki”  po Jeziorze Biskupińskim, skąd rozpościerała się piękna panorama osady.

Trzeciego dnia przeżywaliśmy niezwykły dzień w miasteczku Silverado City. To otoczony polami park rozrywki, w którym można przeżyć niezapomniane chwile rodem z Dzikiego Zachodu.

Po południu byliśmy w największym w Polsce  Parku Dinozaurów w Rogowie.
Jechaliśmy Żnińską kolejką wąskotorową, zwiedzaliśmy Muzeum kolejnictwa w Wenecji.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy miasto Toruń, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik, nasz znakomity polski astronom. Przechodząc obok domu Mikołaja Kopernika, uczniowie wysłuchali krótkiej informacji o jego dokonaniach. Byliśmy także w Planetarium, w którym odwiedziliśmy Salę Geodium, czyli interaktywną wystawę, która opowiada o Ziemi jako planecie. To tutaj oglądaliśmy  wybuchający wulkan, lodowiec z zorzą polarną czy makietę cywilizacji człowieka. Później zwiedziliśmy Salę Orbitarium. Podziwialiśmy w niej interaktywną wystawę, której najważniejszym elementem jest odwzorowany model sondy Cassini. Największą frajdę dzieciom sprawiło efektowne uruchomienie odrzutowych silników. Śledziliśmy losy misji kosmicznych i dowiedzieliśmy się więcej o wybranych planetach.
Na koniec kupowaliśmy toruńskie pierniki  oraz różne pamiątki.    Cel główny wycieczki został zrealizowany, czyli „edukacja poprzez integrację”.
Z czterodniowej „zielonej szkoły”  wracaliśmy w dobrych humorach i z większą wiedzą historyczną. Ostatnim punktem naszego programu był oczywiście McDonald.

Organizatorkami wyjazdu były panie: Jolanta Słotwińska, Elżbieta Mateńko i Hanna Dudzińska.

tekst i zdjęcia:  Jolanta Słotwińska

Author: admin