Majówka z Sienkiewiczem

We wtorek, 22 maja, uczniowie klasy Vb wybrali się na warsztaty sienkiewiczowskie do Woli Okrzejskiej,  miejsca narodzin polskiego pisarza i noblisty. Celem wycieczki było poznanie miejsc związanych z Henrykiem Sienkiewiczem oraz udział w grze terenowej związanej z powieścią „W pustyni i w puszczy”.

Swoją wizytę uczniowie rozpoczęli od Okrzei. Tutaj poznali historię, zobaczyli i weszli na Kopiec Henryka Sienkiewicza. Następnie wycieczkowicze złożyli  wizytę na miejscowym cmentarzu, gdzie znajduje się grób matki Henryka Sienkiewicza, Stefanii z Cieciszowskich i zapalili znicze. Po drodze do muzeum piątoklasiści odwiedzili kościół w Okrzei ufundowany przez pradziadów Sienkiewicza. W Woli Okrzejskiej czekała  na uczniów niespodzianka – słodkie powitanie (uczniowie otrzymali od Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza ciasteczko z cytatem), podziękowanie za włączenie się w zbiórkę pieniężną na zakup „Listów z Afryki”, lekcja muzealna wraz z prezentacją multimedialną i gra terenowa w pobliskim parku, która dostarczyła uczniom najwięcej emocji.

Pracując w grupach, piątoklasiści wymyślali dla drużyn nazwy i okrzyki, które nawiązywały  do szkolnej lektury. Kolejne zadanie polegało na narysowaniu z zawiązanymi oczyma konturu Afryki i zaznaczeniu na nim rzeki Nil. Uczniowie sprostali również „nakarmieniu” Kinga uwięzionego w wąwozie, podchodzili bezgłośnie do „lwa” i przeszli  przez „dżunglę”. Wszystkie konkurencje wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Po zakończeniu gry i podsumowaniu wyników uczniowie zasiedli przy ognisku i posilili się pieczonymi kiełbaskami. Następnie mieli czas na gry i zabawy sportowe.

 

Czas spędzony w miejscu narodzin H. Sienkiewicza służył nie tylko relaksowi, ale przede wszystkim przyczynił się do lepszego poznania życia i twórczości Syna Ziemi Łukowskiej.

 

Author: admin