Zespół Taneczny „Syrenki”

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Łukowie jest bardzo dużą placówką, w której istnieje bogata oferta form pracy opiekuńczo-wychowawczej. Jedną z atrakcyjniejszych form są zespoły taneczne. W tym zakresie funkcjonuje dziecięcy zespół tańca nowoczesnego, zwanego również formacją taneczną SYRENKI, której nazwa pochodzi od tytułu jednego z układów choreograficznych wykonywanych przez tę grupę. Zespół taneczny to nie tylko występy, ale i ciężka praca nad tworzeniem niepowtarzalnych konstrukcji przestrzenno – ruchowych, kostiumów oraz choreografii. Skład zespołu jest zmienny, odchodzą grupy starsze, dochodzą młodsze. Zwykle są to dzieci w wieku 7 -13 lat. Zespół istniał do roku 2008.

W zależności od grupy wiekowej dobierany jest repertuar muzyczny. Są to największe dzieła muzyki klasycznej, baletowej, filmowej, a także utwory dziecięce. Kierownikiem artystycznym i choreografem tego zespołu jest p. Małgorzata Ławecka, nauczyciel nauczania zintegrowanego tejże szkoły. Jako nauczyciel i wychowawca poprzez sztukę inspiruje postawy twórcze, rozwija wyobraźnię oraz wychowuje dzieci. Mając to na uwadze, we wrześniu1994r. powołuje, spośród swoich wychowanków klasy I, grupę wrażliwych na muzykę i aktywnych ruchowo dziewcząt. Pierwsze ich kroki to opracowane układy taneczne do utworów z repertuaru dziecięcego oraz prezentacje klasowe i szkolne. Nowatorska inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem rodziców. Dzięki wsparciu dyrekcji szkoły oraz pomocy finansowej Rady Rodziców, grupa taneczna zaczyna prężnie działać. Już w czerwcu 1995r.pierwszoklasistki prezentują się w układach tanecznych na festynie poświęconym twórczości artystycznej łukowskich szkół, zorganizowanym na terenie OSiR-u. Następnym sukcesem jest występ podczas realizacji turnieju telewizyjnego BAW SIĘ Z NAMI w kwietniu 1996 r. Kolejne prezentacje odbywają się na terenie szkoły podczas uroczystości w latach1996-2000. Reprezentują też szkołę na przeglądzie piosenki „WESOŁE NUTKI ” Dziewczęta wielokrotnie zapewniają oprawę artystyczną konkursów i zawodów zapaśniczych organizowanych przez KLUB SPORTOWY „ORLĘTA”. W kwietniu 1998, a także 1999r. prezentują się w układach do muzyki Vangelisa, Jarre’a, Moricone na MISTRZOSTWACH POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH w zapasach.

Uświetniają również uroczystości organizowane rokrocznie przez ZNP w sali Urzędu Miasta w Łukowie. Następnie prezentują swój dorobek artystyczny na konferencji metodycznej dla nauczycieli z rejonu łukowskiego prowadzonej przez przedstawicieli WOM w Siedlcach. Niemałym osiągnięciem jest udział w wielu imprezach charytatywnych i festynach oraz imprezach kulturalnych zorganizowanych na terenie miasta i powiatu. SYRENKI pokazują się w układach choreograficznych, doskonale także śpiewają soliści zespołu, wywołując jak zawsze aplauz wśród publiczności.

W tym samym czasie SYRENKI dają swój program na imprezach DAJMY DZIECIOM UŚMIECH oraz IX-X FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY, po raz kolejny wzbogacając swoje doświadczenia w kontaktach z innymi artystami oraz różnorodną widownią.

Od kilku lat zaproszone są do udziału w koncercie DZIECI DZIECIOM, organizowanym od ponad 20 lat dla dzieci niepełnosprawnych. Koncerty odbywają się w SALI KONGRESOWEJ PK i N w Warszawie. Reżyseruje i prowadzi je Mieczysław Gajda (SMURF-WAŻNIAK). Dziewczęta mają tu zaszczyt występować obok wielu gwiazd scen polskich, takich jak: A. Seniuk, Z. Merle, B. Dykiel, D. Damięcki, G. Świtała, Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE, Daniel Olbrychski, Mateusz Damięcki i jest to dla nich największy sukces artystyczny. Zespół wspomagany jest przez rodziców. Utrzymanie zespołu jest kosztowne, a skromne fundusze KOMITETU RODZICILSKIEGO nie zawsze wystarczają. Dzięki występom SYRENEK zyskują uroczystości, widzowie, a przede wszystkim one same, prowadząc aktywny styl życia, ucząc się właściwych zachowań, osiągając sukcesy. Tego wymaga współczesne życie, a jeszcze bardziej przyszłe czasy, w których sukcesy we wszystkich dziedzinach życia odnosić będą ludzie sprawni i aktywni.

s1

s2

 

Author: admin