Czy czytanie jest trendy?

Poziom czytelnictwa w Polsce, mierzony metodami Biblioteki Narodowej, jest zatrważający. Aż 63% respondentów otwarcie przyznało, że w ciągu ostatniego roku nie przeczytało ani jednej książki. Niestety nawet dłuższe artykuły prasowe przyprawiają potencjalnych czytelników o dreszcze, aż 48% ankietowanych stroni od druku w ogóle. W dobie wirtualnych treści nawet domowe biblioteczki okazały się passe. 41% respondentów poza podręcznikami szkolnymi nie ma żadnej innej książki w swojej domowej biblioteczce. Tylko 13% ankietowanych przyznało, że z przyjemnością czyta książki. Okazało się, że Polacy najchętniej sięgają po kryminały i romanse. Biblioteka szkolna postanowiła również przeprowadzić anonimową ankietę i zbadać poziom czytelnictwa oraz preferencje swoich czytelników. Badaniu zostało poddanych 62 uczniów z klas IV-VII. Nie wszyscy szkolni respondenci odpowiedzieli na cały zestaw pytań, a wyniki ankiety przedstawiamy : czytanie.pdf (530 pobrań )